Христо Златанов бе в основата на първия категоричен успех на националния тим на Италия на европейската олимпийска квалификация в турския град Измир.

Синът на легендата Димитър Златанов бе най-резултатен и №1 за тима на Андреа Анастази при победата над Холандия с 3:0 гейма (29:27, 25:18, 25:10) в откриващия мач на Група А.

Адзурите са с напълно променен състав, след като Джан Паоло Монтали бе заменен от станалия №1 в Европа начело на Испания Анастази.

Единият от двамата българи с италиански паспорти Златанов бе титуляр и се отчете с 18 точки, а Венци Симеонов влезе като резерва и успя да реализира само една точка.

Христо демонстрира класа, като холандците не успяха да неутрализират неговия сервис, с който той ги изненада многократно. В третия гейм дори постигна два поредни аса, а месните специалисти го определиха за играч на мача.

Българското участие в първия ден на олимпийската квалификация бе допълнено от рефера Борислав Поборников, който бе втори съдия.