Женският ни национален отбор по волейбол постигна първа победа в официален мач за сезона и под ръководството на Драган Нешич.

След две поражения в евроквалификацийте за Гран При в Турция, тази вечер волейболистките ни обърнаха и победиха Азербайджан с 3:2 гейма (23:25, 23725, 25:22, 25:21, 15:9).

Драган Нешич заложи на обичайната стартова шестица: Цветелина Заркова, Ева Янева, Любка Дебърлиева, Радосвета Тенева – Миличевич, Елена Колева, Страшимира Филипова и либерото Мария Филипова.

Началото на мача бе равностойно и резултатът се движеше точка за точка до 6:6, когато съперничките поведоха с 8:6 при първо техническо прекъсване. Стигна се до пасив на България от 6 точки при 7:13, Страшимира сгреши сервис при 8:14, реваншира се след две поредни точки на Ева Янева, но отново отстъпвахме с голяма разлика при второто прекъсване за 12:16. Заркова направи отлична блокада, Радосвета Тенева атакува успешно и още един блок доведоха до седмото равенство в мача за 17:17. Йелена Паркоменко записа ас и Нешич извади Тенева за Мартина Георгиева. Успяхме да се доближим на две точки от Азербайджан, но не и да изравним. Въпреки смените на разпределителките (Ненова за Дебърлиева) и Петя Цекова за Елена Колева, националките ни отстъпиха с 23:25 в първия гейм.

Пред погледа на статистика на Русия втората част отново започна равностойно. След ас на Елена Колева за 3:1, бързо бяхме настигнати при 3:3. При сервис Ева Янева престъпи линията и резултата отново бе изравнен - 4:4. Отново чрез Колева поведохме за 8:6 и удържахме аванса си от 2 точки до 13:13. Националките допуснаха пак да влязат в ролята на догонващи – 14:16, бяхме близо до обрат, но той така и не се осъществи. След точки на Заркова, Страшимира и ас на Колева доведохме до 20:20, Нешич пусна в игра Елица Василева за едно отиграване. В играта на нерви (21:21, 22:22, 23:23) по-концентрирани бяха състезателките на Азербайджан, които взеха и втората част с 25:23 и поведоха с 2:0 гейма.

По примера на мъжкия ни отбор на Евро 2007, националките се събудиха в третия гейм. Ева Янева записа първи ас за 5:5, Радосвета Тенева с единична блокада отново покачи на 6:5, Мамадова даде аванс на противника, но Страшимира изравни и поведе за 8:7, именно тя бе убийствена на сервис в момента с два поредни аса и 9:7. Постепенно с по-добро посрещане и защита, по-малко лични грешки, авансът ни достигна до 5 точки – 15:10, но както и в първите два мача в Турция, лесно допускахме догонване. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за нас, изравниха ни за 16:16. играта отново бе точка за точка, когато Колева отново преодоля блокадата на азерките. Ева Янева затвори гейма с точка за 25:22. Това бе първи спечелен гейм на волейболистките ни в официален мач, а и в квалификациите за Гран При.

Радосвета Тенева и Ева Янева не можаха да бъдат спрени от съперничките, капитанката Любка Дебълиева направи добра блокада и на първо техническо прекъсване поведохме с 8:6 в четвъртия гейм. Тенава и Заркова, заедно с Янева и Страшимира Филипова, нов ас на Колева удържаха аванса ни. Две поредни точки на Тенева бяха видяни за и след прекъсването при 16:14. Националките ни безпроблемно удвоиха преднината ни при 20:16, 22:17, изпуснаха три геймбола, но затвориха частта с 25:21 и така обърнаха от 0:2 за 272 гейма и очакваха тайбрек.

Най-ръстовата ни волейболистка Страшимира Филипова започна с блокада в решителната чест за 4:2, тя ни върна преднината пи 5:4. На прекъсването и смяната на полетата резултатът бе 8:5 за България. След 6-та точка за Азербайжан последваха три за българките (Тенева и Колева). И без страх, а с усмивка волейболистките ни спечелиха тайбрека с 15:10, с това и взеха първа победа в Турция за 116 минути пред 250 зрители в зала „Ататюрк”. Мачът бе труден за нас с оглед на факта, че за Купа „Гейдар Алиев” в Баку на 24 август ние бихме именно Азербайджан с 3:0 гейма.

Най-резултатна в мача бе Наталия Мамадова с 27 точки за Азербайджан, а за България реализира Елена Колева – 23.

Следващата среща на женския ни национален отбор е утре от 18 часа срещу Сърбия.