България загуби от Чехия първия си мач от решителната квалификация за Световното първенство догодина в Япония. В Корилиано волейболните ни националки започнаха добре, но загубиха хъса си и отстъпиха с 1:3 гейма (25:21, 21:25, 23:25, 19:25) за 103 минути игра в „Зопас Арена”. След отлично начало и първи гейм за нас, момичетата ни позволиха на противничките да наложат темпо и стил на игра. Така след няколко смени на тактиката на тима на Тана се стигна до обрат и нашите отстъпиха в отделните елементи. Втората среща от първия ден на турнира между 4-те тима за 2 визи за Мундиала, е между Италия и Беларус  с първи съдия Петър Харизанов от България. Утре нашите играят именно срещу състава, където консултант за момента е Карпол.

Драган Нешич заложи на сигурните си титулярки: Любка Дебърлиева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Радостина Рангелова – Цитигой, Елена Колева, Ева Янева и либеро Мария Филипова. В квадрата да загряват

От другата страна на мрежата Чехия излезе с 4. Хадликова, 6.Бучкова, 14. Мунлслейно, 16. Хавелкова, 17. Плчотова, 8. Матушкова, 13. Томанова – либеро. Резерви останаха 1.Адлерова, 5. Ясова, 9. Калистова, 10. Кубинова, 19. Власкова. Тана Кремпаска пусна в игра момичета, които не играха на последния мач България – Чехия в Габрово, когато взехме победата с 3:1 гейма.

По време на официалното представяне на турнира под шапката на FIVB нашите хванати за ръце излязоха и пяха химна на България, докато чехкините част от тях си говореха по време на техния. Най-добрата съдийка тук Зорица Биелич (Сърбия) е първи рефер на откриващата среща.

Първата точка бе за Чехия, след като Матушкова атакува, Мария Филипова не отрази добре. След това обаче противничките си сбъркаха атака – 1:1. от атака Радостина Рангелова – Цитигой надлъга стабилната до сега блокада на Чехия и записа втора точка за нас. Първият ас бе дело на Матушкова - 2:4. Елена Колева сбърка сервис за 3:5. Нов ас за сметката на Чехия реализира Плчотова. Негативната ни серия приключи с точка на Страшимира Филипова, последва топка в аут от родната блокада (4:7), същото разиграване се повтори, но този път след атака на Янева и постигнахме петата си точка. Шестата дойде след блокада на Ева и неразбирателство в другото поле. Тройната ни блокада бе надиграна за първото техническо прекъсване – 6:8. Хавелкова сбърка начален удар, а ние постигнахме точка за равенството 8:8. България излезе напред в резултата след отлична единична блокада на Илиана Петкова – Бебето. При 10:8 за нас Тана взе почивка. Пак на блокада Бебето и Колева шашнаха чехкините за 11:8. Илиана Петкова пусна опитно топката за 12:9. Колева постигна 13:10. Трети ас за сметката на Чехия взе Матушкова (13:12).

Страшимира Филипова се опита да атакува по диагонала, но топката излезе в аут и така бяхме догонени – 13:13. Последва игра точка за точка и равенства на 14 и 15-та точка. Мощната физически Хадликова атакува в аут и така при точка аванс влязохме на второ прекъсване – 16:15. дръпнахме с две точка след сервис в мрежата на Бучкова – 18:16. с хъс и огън в очите нашите не спираха да атакуват, за да пречупат стабилното посрещане на чехкините. С пет точки поведохме на Чехия след като Илияна Петкова направи истинска блокада по учебник, а след това Колева реализира атака по диагонала (21:16 и 22:17). Нов ас обаче направи Мунлслейно, след като й помогна и филето. Сервис линията престъпи Матушкова и това бе гейм-бол – 24:20. Роди не успя да прехвърли мрежата, но чрез Страшимира Филипова взехме гейма 25:21.

Вторият гейм почна равностойно, като заради две наши грешки позволихме на Чехия да поведе (2:4), атаките им бяха трудни за отразяване. Не запазихме тенденцията от първата част за по-силна блокада и посрещане от наша страна. След като в игра влезе Адлерова, за 4:7 се разписа Ева Янева, но Любка Дебърлиева сгреши сервис и така на първото техническа прекъсване отстъпвахме с 5:8. Първата смяна в нашия състав бе при 7:14 като на местото на Радостина Рангелова – Цитигой влезе Радосвета Тенева – Милишевич. Веднага взехме 8-ма точка, с след това постигнахме шест поредни точки (от 7:15 до 13:15), но серията ни бе прекъсната за второто техническо прекъсване – 13:16. Веднага след подновяването на играта Матушкова пусна ас между Ева Янева и Елена Колева, който накара Нешич да вземе прекъсване. След като губехме с 5 точки (13:18) Ева Янева се разписа.

Матушкова промушна топката между двойната ни блокада за 14:19. Ева Янева бе хваната от чакащата я блокада (14:20). След като реализира за 15:20 Илияна Петкова стъпи накриво и усети болка в лявото ходило. Адлерова хитро пусна в полето ни (15:21). Ева сгеши сервис при 16:22, а Бебето излезе и на нейно място се появи Цветелина Заркова. 18-тата ни точка направи Радосвета Тенева – Милишевич, но Адлерова пак реализира – 18:23. Страшимира Филипова с единична блокада намали за 20:23. На мрежата влязлата като резерва Габриела Коева на местото на Дебърлиева излъга чехкините и пусна за 21:23. Но 191-сантиметровата Матушкова донесе гейм-бол, а после и гейм с 21:25 за Чехия. Така се стигна до 1:1 гейма.

Лошо започна и третата част за нас, като допуснахме негативна голяма разлика. Страшимира Филипова не успя да атакува успешно по диагонала за 1:4, но чехкините ни помогнаха с тяхна грешка. Радостина Рангелова – Цитигой се върна на полето при 3:7, а веднага след нова Чехия взе и първото техническо прекъсване. Ева Янева надигра двойната чакаща я блокада за 5:9. Любка Дебърлиева постигна точка директно от начален удар за 6:9, а  Матушкова прати в мрежата. Вторият ни ас бе дело на Ева Янева за 8:10. №8 за Чехия Матушкова отново сбърка този път атака в аут за 10:10. Елена Колева постигна ново равенство, а и повеждане с две поредни точки – 11:11 и 12:11.

След точково преследване Мунлслейно направи ас (13:15), а Страши Филипова изравни за 15:15. Адлерова атакува, но топката докосна антената и това ни позволи на второто техническо прекъсване да поведем със 16:15. След нова точка на Филипова (17:16), Тана Кремпаска пусна друга резервна чехкиня в игра – блондинката Ясова. Водачеството с 1 точка се разменяше постоянно. При 20:19 Янева отстъпи мястото си на Заркова за сервис, а при разиграването реферката за трети или четвърти път осъди спорно против нас. При 20:21 Нешич поиска почивка. Радостина Рангелова – Цитигой направи 21:21, но при следващото разиграване отново не успя а прекара топката от другата страна (21:22), атакува успешно 22:22. Чехия получи шанс да направи обрат от 0:1 за 2:1 гейма и се възползва от първи опит – чрез блокада на Хавелкова затвориха гейма с 25:23.

Ева Янева откри сметката на България в четвъртия гейм (1:1). Любка Дебърлиева направи 2:3, но след това сбърка сервис. Колева взе третата родна точка, но позволихме да отстъпваме с 3:5 след като не успяхме да отразим прехвърлена топка. Заркова влезе да бие сервис при 4:5. Нова топка падна в аут след допир с родната блокада 4:7, а на първо техническо прекъсване влязохме с 3 точки пасив (5:8). Капитанката Дебърлиева бе заменена от второта ни разпределителка Евелина Арсова при 5:9. Нов проблем със сервиса регистрирахме при 7:11. При 7:13 Любка се върна в игра, а отивайки на начален удар Страшимира Филипова ни върна в играта – ас за 10:13. Колева през центъра постигна резултат 11:14, след което чехкините сбъркаха, Колева блокира и се стигна до 13:14. Достигнахме до равенството при 15:15, но престъпване на линията под мрежата ни коства 16-тата точка. Нешич взе почивка при 15:18. Илияна Петкова се върна в игра при нов наш пасив от 4 точки и веднага направи блокада – 16:19. Успяхме да спечелим дълго разиграване за 17:20, но защита на Чехия бе под-добро. Ева Янева бе сменена от Таня Събкова пи 17:22. Радостна Рангелова – Цитигой не напарви успешна атака от втори втора линия- 18:23, но за сметка на това Хавелкова успя, а мачът свърши след 19:25.

България: Любка Дебърлиева 1, Страшимира Филипова 11, Илияна Петкова 9, Радостина Рангелова – Цитигой 7, Елена Колева 13, Ева Янева 15, Мария Филипова – либеро (Радосвета Тенева – Милишевич 3, Габриела Коева 1, Цветелина Заркова, Евелина Арсова, Таня Събкова)

Чехия: Хадликова 2, Бучкова 7, Мунлслейно 3, Хавелкова 14, Плчотова 13,  Матушкова 25, Томанова – либеро (Адлерова 6, Ясова, Калистова).