България постигна страхотна победа над Русия в груповата фаза на Световната лига и увеличи значително шансовете си да участва във финалите на състезанието.

„Лъвовете” на Радостин Стойчев взеха 3-те точки във Варна след 3:1 гейма (25:22, 18:25, 30:28). Русия пък влезе в този мач като победител във всичките си 10 мача досега, както и в онези два срещу българите в Сургут.

Радостин Стойчев избра капитана на България Владимир Николов да остане резерва, а да заложи на познатите титуляри от срещите с Япония: Жеков, Йосифов, Тодоров, Казийски, Алексиев , Соколов и либеро Иванов. Родните национали за първи път да облекат доста стилните си черни екипи.

Владимир Алекно пусна в игра от началото 218-сантиметровия Дмитрий Мусерски, а на полето излязоха още капитанът Тарас Хтей, Сергей Гранкин, Денис Бирюков, Максим Михайлов, Александър Волков и либеро Александър Соколов. Първи съдия е французинът Филип Вереке, а му помага Нихат Ернихан от Турция.

Светлинно шоу ала НБА съпроводи излизането на всеки един от волейболистите, като бурните аплодисменти бяха да българите, Стойчев и Плачи. Теодор Салпаров зае място на първия ред, като преди мача се поздрави и с бившия си треньор в Динамо Москва Владимир Алекно. Данаил Милушев и Мартин Божилов са на трибуните, след като отпаднаха от групата на националния ни тим за мача.

Атрактивни изпълнения на трупата на Нешка Робева приветства феновете час преди мача, като с танци и викове запита „Готови ли сте?”. Във ВИП-ложата пък своите места заеха президентът на Република България Георги Първанов със съпругата си, спортният министър Свилен Нейков, кметът на Варна Кирил Йорданов, Любо Ганев, Ивайло Константинов и други.

Откриващата точка в мача бе за гостите дело на Бирюков, но още при първия си сервис Сборная сгреши за 1:1. Силния сервис на Казийски помогна на Йосифов да бъде безпогрешен и да поведем с 3:1. Матей пък в центъра реализира за 4:3. Последва равностойна игра, в която България повеждаше, а Русия изравняваше. Първото техническо прекъсване бе при 8:6 след точка на Казийски. Мощно Цветан Соколов отбеляза за 9:7, две руски грешки пък направиха резултата 10:7 и 11:8, след което Волков успя за 11:9. Тодор Алексиев обра аплодисментите за атаката си при 12:9, а същото се случи и с Цветан Соколов за 14:12, като публиката започна да скандира „Българи, юнаци!”. Теодор Тодоров ефектно взе 15-тата ни точка, а след това заби ас за 16:13. След точка на Мусирски, Стойчев пусна в полето Николай Пенчев. Сборная успя да ни догони при 16:16, а Стойчев взе почивка, след което гостите сгрешиха сервис, а Виктор Йосифов бе над-всички за 18:16. Жеков изненада руското посрещане с началния си удар и реализира ас за 19:16. Соколов взе веднага 20-тата ни точка, а в полето се върна Алексиев. През центъра Хтей бе безпогрешен за 21:19, Алекно пусна Апаликов за едно разиграване на местото на Гранкин, но след успешна атака на Соколов по диагонала, противниците ни поискаха 30-секундна почивка при 22:19. Волков умело намери празно място в полето ни, а след това веднага направи и ас (22:21) и Стойчев взе прекъсване. Безмилостна блокада на Теодор Тодоров ни донесе първия гейм-бол при 24:21, а от втори опит Матей Казийски затвори частта при 25:22 и така поведохме с 1:0 гейма.

Първата точка във втория гейм бе на Казийски. След това руснаците ни изравняваха, а ние чрез атака от втора линия по правата и след това по диагонала на Алексиев и Казийски дръпвахме (2:1, 3:2, 4:3, 5:3). Мусерски с ръста си просто вдигна ръце и отбеляза за 5:5, но Соколов надигра двойната руска блокада за 6:5. Михайлов по диагонала пак изравни (6:6). Неразбирателство между Жеков и останалите даде 7-мата точка на противника, който и със своя блокада взе първото техническо прекъсване при 6:8. Теодор Тодоров бе перфектен на мрежата за 7:8, а и изравнихме за 8:8, но Михайлов си спечели блок-аут (8:9) и Хтей сгреши сервис – 9:9. Нов ас на Жеков ни върна водачеството в резултата, а Казийски надхитри Гранкин за 11:9. Ас на Михайлов изравни за 12:12, а при последвалата точка за тима на Алекно, Стойчев взе почивка. Силната серия на Максим продължи и заби нов ас (12:14), след което Бирюков надигра Соколов, но Цецо взе реванш (13:15), а второто техническо прекъсване бе при 3 точки пасив за България – 13:16 и точка на Волков. Стигна се до пасив от 6 точки за тима ни при 13:19. Соколов прекъсна серията на Русия (14:19), Алексиев реализира след като пусна топка над руския блок за 15:20. Тогава Стойчев извади Соколов, пускайки Владимир Николов, а Алекно отговори с две смени. При 16:23 Казийки отстъпи мястото си на Пенчев, след което Жеков пак постигна ас – 18:23. Със стабилния си аванс Хтей и компания нямаха проблем да затвори частта и с ас на Мусерски при 25:18 и така резултатът бе изравнен – 1:1 гейма.

След размяна на по 3 точки, не успяхме да отиграем и Русия ни поведе с 5:3 в началото на третия гейм. Соколов, който започна частта отново мощно реализира, както и Алексиев за само точка роден пасив - 5:6. Перфектно диагоналът ни реализира за 6:6. Загубихме зрелищно и продължително разиграване, но Тодоров хитро отигра за 7:7. След атака през центъра на Мусерски Русия влезе в първото техническо прекъсване с точка аванс. Алексиев по диагонала изравни (8:8), взехме и следващата точка (9:8), а Казийски ни изведе за 10:8. След силна серия от сервис на Алексиев, страхотна игра на либерото ни Владислав Иванов и атака на Соколов вече поведохме с 11:8. Със страхотно настроение и раздаване волейболните ни национали взеха акъла на руснаците за 12:8. Пенчев влезе в полето, за да даде кратка почивка на Алексиев. Ас на 218-сантиметровия Мусерски доближи Сборна на точка – 12:11. Блокада обаче на Бирюков изравни резултата (12:12). Технично обаче Казийски ни върна лидерството – 13:12, след това и Соколов – 14:13. Владислав Иванов показа защо е в националния ни тим и с уникална игра в защита, помогна на отбора не само да не позволи на Русия да изравни, а и с точка на Соколов да вземем второто техническо прекъсване със 16:14.

Тимът на Алекно взе пак ни догони – 16:16, че и поведе (16:17), но Соколов игра по руската блокада за 17:17 и напрегната игра точка за точка продължи. След 20:20 обаче Русия поведе с 23:20, след което сгреши сервис, ние отиграхме успешно, Иванов защити и Казийски отигра за 23:23. Бирюков обаче пусна топката в опразнено поле за 23:24 и гейм-бол за Русия. Сборная сгреши и пак изравнихме за 24:24. Тодор Алексиев обърна и взе гейм-бол 25:24, но Волков изравни – 25:25. И пак Алексиев взе гейм-бол за България, но допуснахме изравняване (26:26). Взетият трети гейм-бол за нас от Соколов по пропуснахме, но Алексиев ни спечели четвърта възможност да затворим частта 28:27, но посрещачът сгреши сервиса си (28:28). Казийски отигра страхотно за 29:28 и най-накрая взехме гейма с 30:28, така поведохме с 2:1 гейма и взехме първата си точка от мача.

По страхотен начин Соколов откри с точка за България четвъртия гейм, а Жеков с единична блокада приземи Бирюков за 2:0. Теодор Тодоров се извиси за 3:1 и по трибуните тръгна мексиканска вълна. Волков умело реализира за 3:2, а Михайлов прати началния си удар в аут. Спиридонов през центъра отигра за 4:3, а същото направи по диагонала Волков за равенството 4:4. Тежки и оспорвани бяха разиграванията с размяна на по една точка за двата тима, в които Жеков показа и отлична защита, Тодоров отиграване с рамо, за да спечелим първото техническо прекъсване с 8:6. Тодор Алексиев не позволи на Русия да изравни, а се разписа за 9:8. Същото направи и Теодор Тодоров за 10:8. Волков не успя да отиграе и дръпнахме с 11:8 и тогава Алекно пусна в игра Илинюк вместо Спиридонов, а Пенчев смени Алексиев за България. Михайлов сгреши сервис за 12:10, а Бутко веднага го замени на полето. Алекно извади Бирюков, заложи на Степанян, но Матей сбърка сервиса си за 13:12, след което реферът ни свири мрежа и така се стигна до равенството при 13:13. Волков от начален удар прати топката в аут (14:13), но пък ние чрез Виктор Йосифов показа как се взима ас (15:13). Цветан Соколов продължи да увеличава точковия си актив, като се разписа за пореден път, взимайки 16-тата точка за нашия тим, срещу 14 в актива на Русия. Спиридонов сервира в мрежата за 17:15, мощ и точност показа Соколов за 18:16, а хитрост и техника с марка Казийски бе видяна за 19:16. Михайлов по диагонала отбеляза за 19:17, а Стойчев взе почивка. Казийски пак бе във вихъра си, полетя и направи резултата 20:17, Михайлов се стресна и поведохме с 21:17. Чрез Матей натрупахме пет точки аванс – 22:17. Последваха две поредни точки за Сборная (22:19), но Бирюков сгреши сервис за 23:19. Първият мач бол за България срещу Русия бе при 24:19. Алекно взе почивка, за да успокои публиката, която бе на крака и да разсее волейболистите ни. Спиридонов успя да игра по блокадата ни – 24:20. Волков обаче сгреши сервис и това бе мач за България - 25:20! 3:1 гема и 3 точка от мача!

Статистика от срещата между България и Русия от Световната лига по волейбол за мъже:

България - Русия - 3:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20)

състави:

България: Андрей Жеков 5, Теодор Тодоров 8, Виктор Йосифов 3, Матей Казийски 17, Тодор Алексиев 13, Цветан Соколов 19, Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев 0, Владимир Николов 0)

Русия: Тарас Хтей 9, Сергей Гранкин 2, Денис Бирюков 16, Дмитрий Мусерски 8, Максим Михайлов 21, Александър Волков 15, Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илинюх 2, Николай Апаликов 0, Александър Бутко 0, Алексей Спиридонов 5, Хачатур Степанян 0)

времетраене - 2:08 часа