Българският национален отбор по волейбол загуби битката за третото място на Европейското първенство. „Трикольорите“ ни претърпяха поражение с 0:3 (22:25, 30:32, 25:27) гейма от Сърбия. Бронзовите отличия отидоха за момчетата на Игор Колакович, за които това е стъпка назад след титлата на Стария континент през 2011 година. Мачът се игра на пригодения за волейболни двубои стадион „Паркен“ в Копенхаген, Дания.

Независимо от четвъртото място, волейболистите ни за пореден път заслужиха аплодисментите ни, заради неоспоримия факт, че тимът е сред най-добрите отбори в този спорт.

Тимът на Сърбия се оказа далеч по-мобилизиран и по-мотивиран от нашия. Александър Атанасиевич завърши мача с 22 точки, докато за България Цветан Соколов записа 13.

Със загубата "трикольорите" ни пропиляха шанса да се класират директно за Световното първенство, като сега ще трябва да преминат през квалификации. Съставът ни се прибира у нас в понеделник с полет в 16.10 часа.

Във финала, в спора за титлата на Евроволей по-късно днес, от 19.00 часа ще се срещнат тимовете на Русия и Италия.

Селекционерът Камило Плачи заложи на Георги Братоев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Цветан Соколов, Теодор Салпаров – либеро.

Въпреки видимото желание за успех, българите загубиха първия гейм в мача с 22:25.

Тимът ни започна много добре мача. „Трикольорите“ се оттеглиха на първо техническо прекъсване с 8:5. Момчетата на Камило Плачи задържаха преднината си от 2-3 три при последвалите разигравания, но сърбите успяха да намалят разликата и да доведат резултата до равенство 14:14. „Плавите“ взеха инициативата и поведоха на второто техническо прекъсване – 16:15. След контакт с мрежата на Ники Николов, съперникът дръпна с две точки 19:17. Цветан Соколов успя с ас да намали на 20:21 точки, когато треньорът Игор Колакович поиска прекъсване, което наруши концентрацията на нашия национал на сервис. С ас на Тодор Скримов българите изравниха за 22:22, но Ковачевич бе на ниво за 23:22. Българският тим не успя повече да се възползва от шансовете си, а Александър Атанасиевич сложи край на гейма за 25:22.

Втората част се превърна в голямо изпитание на нерви и дух, след изключително инфарктни разигравания в края на гейма, "плавите" поведоха с 2:0 след 32:30 точки.

Настроението се върна в българския тим в началото на втората част. Българите започнаха по идентичен начин като първия гейм с преднина при първото техническо прекъсване – 8:6. В критичен момент блокадата на Ники Николов отново бе ключова за запазване на преднината от две точки – 12:10. Въпреки инициативата, която имахме, след две поредни точни на Никола Ковачевич сърбите отново поведоха за 14:13. След чудесна блокада на съперника, „плавите“ записаха преднина от 2 точки – 16:14. Българският отбор се върна при 19:19, но след искането за „ястребово око“ на сърбите, съдията отсъди контакт на нашата блокада с мрежата – 21:19. При 22:20 „плавите“ отново поискаха от съдията да прегледа ситуацията на повторение, но този път отсъждането бе в полза на „трикольорите“, които намалиха разликата само на една точка - 22:21. Александър Атанасиевич отново демонстрира хладнокръвие за 24:22. Влезлият във втория гейм Валентин Братоев намали за 24:23, а след грешка на сърбите България спаси два геймбола – 24:24. Цветан Соколов застана на сервис, но посрещането на „плавите“ бе на ниво и използваха шанса си за 25:24. Валентин Братоев отново изравни 25:25, след негов сервис България поведе за 26:25. Атанасиевич спаси тима си в този случай 26:26. Последваха няколко драматични размени на предимството в края на гейма, но все пак сърбите взеха частта с 32:30 точки.

Обезверени от втория гейм, българите не стартираха много добре поредната част. Камило Плачи бе принуден да иска таймаут при 2:5 точки,а сърбите се оттеглиха на първото техническо прекъсване при аванс от 8:5. Съперникът ни продължи да играе по-уверено и направи разликата 4 точки – 11:7, 14:10. След силен сервис на „трикольорите“ обаче намалихме на една точка – 15:14, а след това България изравни за 15:15. Тимът ни успя да навакса изоставането си и поведе за 16:15. Сърбите не се предадоха и изравниха 17:17. След добра блокада на Данаил Милушев и Теодор Тодоров тимът ни взе преднина от две точки – 20:18, а след това и 21:19. „Плавите“ отново стопиха преднината ни след добра атака на Ковачевич 21:21. Блокадата на Сърбия се оказа на ниво и съперникът ни отново поведе 22:21. Последваха три спасени мачбола на нашия тим - след добър сервис на Валентин Братоев, сърбите не успяха да се организират, за да се стигне до равенство – 24:24, а след това и до 25:25. Все пак Сърбия спечели мача след 27:25 точки.