Националният волейболен отбор на България победи с 3:1 гейма (25:16, 25:18, 20:25, 25:12) Египет в последния мач от олимпийска квалификация, която се проведе в зала "Арена Армеец" пред 8 хиляди зрители. По този начин България се класира за Олимпиадата в Лондон. Това ще бъде осмо участие на българите на Олимпиада.

България стана последният дванадесети отбор, който се класира за Летните Олимпийски игри в Лондон. Другите участници на Олимпиадата са Великобритания, Бразилия, Русия, Италия, Полша, САЩ, Сърбия, Аржентина, Австралия, Германия и Тунис.

Тодор Алексиев започна мача, въпреки че бе с усукано коляно, а левият му крак бе превързан.

Помощник треньорът на Радостин Стойчев, Камило Плачи е бил приет в болница заради усложнено здравословно състояние и не присъства в зала „Арена Армеец”.

България доминираше от самото начало на двубоя и поведе с 8:2 точки при първото техническо прекъсване. Преднината за трикольорите нарастна на 11:2 точки, а второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:8 точки. В края българите затвориха първия гейм с 25:16 точки.

Втората част започна равностойно и се движеше точка за точка. При 11:10 точки за България, последваха три аса на Цветан Соколов, който направи резултата 14:10. Преднината за българите стигна до седем точки при 21:14. България спечели втория гейм с 25:18 точки.

В третия гейм Радостин Стойчев направи няколко промени в състава, което позволи на тима на Египет да поведе с 5:1 и 7:2. Първото техническо прекъсване бе при 8:3 точки. Преднината на „фараоните” стигна до осем точки при 13:5 и 16:8. В края на гейма българите намалиха пасива си, но Египет спечели с 25:20.

България натрупа преднина в самото начало на четвъртия гейм – 5:1. Първото техническо прекъсване бе при резултата 8:4. Авансът на българите се увеличи до осем точки – 16:8 точки. България поведе с 23:10 точки, а накрая геймът бе затворен с 25:12 точки. По този начин България спечели мача с 3:1 гейма и се класира за Олимпиадата в Лондон.

Под бурните овации на зрителите в столичната зала, сред които бе президента Росен Плевнелиев, играчите на България понесоха на ръце своя наставник Стойчев.

СНИМКИ: България се класира за Олимпиадата в Лондон

източник: Sofia Photo Agency

България: Андрей Жеков, Матей Казийски 12 точки, Тодор Алексиев 9, Теодор Тодоров 7, Цветан Соколов 19, Виктор Йосифов 5, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Валентин Братоев 6, Георги Братоев 2)

Египет: Юсеф Салех 1 точка, Ахмед Абделхай 3, Ахмед Абдала 5, Ахмед Абделлатиф 5, Рашад Атиа 9, Мохамед Бадави 6, Уаел Алайди-либеро (Ахмед ел Котб 7, Ашраш Абдулхасан 1, Мохамед Иса, Мохамед Кетат 4, Ахмед Афифи 6)

съдии: Епаминондас Геротодорос (Гърция), Милан Лабаста (Чехия)

зала "Арена Армеец": 10 500 зрители

времетраене: 94 минути