Българският национален отбор по волейбол постигна победа в последния си мач за 2013-а година. Момчетата на Кимило Плачи победиха Турция в контролна среща с 3:0 гейма (25:23, 25:15, 25:20) в зала „Христо Ботев“. Проверката бе последна преди отпътуването на състава ни на 1-и януари по обед за световната квалификация в Чехия. Селекционерът ни заложи на тима, който се очаква да се бори за виза на Мондиала: Георги Братоев, Теодор Тодоров, Николай Николов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров. Окончателният състав на България ще бъде обявен, чак когато Плачи каже на самите момчета кои пътуват.

СНИМКИ: България изпрати 2013-а година с победа, на път за Чехия

източник: LAP.bg

Посрещачът Николай Пенчев не бе в групата за проверката, защото е болен, но се очаква да пътува за Чехия.

Селекционерът на турците Емануеле Дзанини направи промени в стартовата шестица в сравнение с двустранната тренировка снощи, която нашите загубиха с 1:3 и пусна: Кияк, Доган, Той, Айвазоглу, Батур, Текели, либеро: Йесилбудак.

Още от самото начало на контролата българите показаха по-стабилна игра, сработеност и възможности, и поведоха с 8:5, допуснаха изравняване - 14:14, но взеха второ техническо прекъсване при 16:14. Последва игра точка за точка, но след 23:23 бяха по-концентрирани и затвориха частта с 25:23.

Вторият гейм бе при пълното превъзходство на „лъвовете“, като поведохме с 8:4, след което преднината на българите стана 6 точки (16:10). Отлични атаки на Алексиев, Николов и ас на Цветан Соколов ни изведоха до 21:14, а капитанът на тима ни затвори гейма при 25:15.

И през третия гейм, националите ни не позволиха на турците нито да се разиграят, нито да стигнат до равенство, и след като взеха аванс от 3-4 точки (8:5) нов ас на Цветан Соколов направи резултата 15:10. Техническото прекъсване бе при 16:11, а се стигна и до 20:11. Играчите на Дзанини намалиха пасива си до 2 точки - 19:22, но нашите взеха гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0 гейма.

Най-резултатен за българите бе Цветан Соколов с 14 точки. По 12 записаха Тодор Скримов и Тодор Алексиев, 8 направи Теодор Тодоров, а 2 по-малко колегата му Николай Николов.