Първият шокиращ резултат от Световна купа по волейбол за мъже е факт! Съединените американски щати отнесоха отбор №1 на планетата Бразилия с 3:0 гейма. В изключителен мач, продължил 99 минути, Щатите надиграха селесао с 28:26, 30:28 и 25:20 точки. През 6500 зрители избраниците на Хъг Мак Къчън отново с разпределител Лой Бол, отнесоха състава на Бернардо Резенде, без да му позволят да вземе и гейм. Най-резултатен за успеха бе Уилям Приди – 16 точки, а Джиба завърши с 14 за кариоките.

На поста разпределител за Бразилия се сменяха и в трите гейма Жилберто Фильо Годой и синът на селекционера Бруно Резенде. Американците бяха най-добри от сервис, като записаха 5 аса, срещу 0 за Бразилия.

Рекордно дълъг бе таейбрекът за победата на Австралия над Корея, който бе по-продължителен дори от нормален гейм – 29:27 точки. Тази среща бе и най-дългата за деня -124 минути.

Тунис обърна домакините от Япония, след като в петия решителен гейм от 11:13, взе мача със 16:14 точки.

Най-много зрители видяха на мача на домакина Япония срещу Тунис - 14500, а втори по този показател се нареди срещата - Русия Аржентина с 3:0 пред 9500 зрители.

Изходът от два мача се реши в пети гейм, три бяха чистите победи с по 3:0.

Всички резултати от първия ден на Световната купа по волейбол в Япония:

Група А - Сайтама:

Австралия – Корея 3:2 (22:25, 25:20, 23:25, 25:20, 29:27)

Аржентина – Русия 0:3 (16:25, 22:25, 17:25)

Япония – Тунис 2:3 (25:22, 21:25, 25:18, 22:25, 14:16)

Група Б - Матсумото:

България – Испания 3:1 (25:21, 19:25, 25:20, 25:17)

Египет – Пуерто Рико – 0:3 (17:25, 19:25, 17:25)

Бразилия – САЩ 0:3 (26:28, 28:30, 20:25)

Класиране след първия ден на Световната купа (точки, победи – загуби, точки – коеф., геймове – коеф.):

1. Пуерто Рико – 2, 1-0, 75:53 – 1,415, 3:0 - мах

2. Русия – 2, 1-0, 75:55 – 1,364, 3:0 - мах

3. България – 2, 1-0, 94:83 – 1,133, 3:1 - 3

4. САЩ – 2, 1-0, 83:74 – 1,122, 3:0 - мах

5. Австралия – 2, 1-0, 124:117 – 1,060, 3:2 – 1,5

6. Тунис – 2, 1-0, 106:107 – 0,991, 3:2 – 1,5

7. Япония – 1, 0-1, 107:106 – 1,009, 2:3 – 0,667

8. Корея – 1,0-1, 117:124 – 0,944, 2:3 – 0,667