За 118 минути България взе трета победа в Световната лига. Волейболните ни национали надиграха, макар и трудно Япония с 3:1 гейма (25:23, 23:25, 31:29, 28:26), но остава на трето място в група Ц. Драматична бе и другата среща от нашия поток, след като Русия обърна Куба за победа с 3:2 гейма (25:14, 24:26, 19:25, 25:23, 25:23). Полтавски постигна 24 точки, а тайбрека се игра не до 15-та, а до 25-та точка, като руснаците взеха две, а кубинците една точка за класирането.

Българите като в самурайски филм се бориха с играчите от страната на изгряващото слънце и излязоха крайни победите. Най-резултатни бяха Матей Казийски и Владимир Николов съответно с 20 и 18 точки. В игра за първи път този сезон в игра се появи посрещачът Мартин Пенев. Пред не повече от 2/3 пълни трибуни в „Ариаке Козизеум” и на фона на шума от пляскащи надути палки избраниците на Силвано Пранди обърнаха развоя на резултата в първия гейм след като губехме, за го вземат с 25:23.

Втория гейм допуснахме от 5 точки аванс за нас, да бъдем надиграни с 23:25 и след наши пропуски. Ключови бяха разиграванията след задължителните равенства при 21:21. От осми опит успяхме да спечелим третия гейм с 31:29 и не позволихме на японците да успеят в четвъртия. Ключова бе блокада на резервата Цветанов за 23:23, след надиграване на Пенев и Шимицу, и единична блокада на Жеков затворихме мача след 28:26.

Известни промени имаше и в двете стартови шестици, като двамата треньори заложиха на: Пранди - Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Светозар Иванов, Матей Казийски, Методи Ананиев, Владимир Николов, Теодор Салпаров – либеро; Уета - Дейсуке Усами, Йошихико Матцумото, Кота Ямамура, Кунихиро Шимицу, Тецуя Фузукава, Юта Йоенеяма, Осами Танабе – либеро.

Две поредни точки на Фукузава и наша грешка откриха мача по лош начин за нас - 0:3. Домакините направиха грешка, но техни две солови и скоростни атаки доведоха до 1:5. Първата направена точка от наш играч бе на Матей Казийски за 2:5. След атака в аут, Владо Николов бе добър на блокада при 4:6, но отново Фузукава бе като ракета (4:7). Казийски записа ас за 6:7, но при втория си начален удар сгреши и дойде първото техническо прекъсване при 6:8. освен силова атака, Япония затвърди впечатлението за побра защита, с която успя да стигне до 4 точки преднина срещу нашите - 6:10 и 8:12. Третата си точка реализира Влади Николов за 9:12. Две поредни грешки направиха българите и Пранди поиска почивка при 9:14. Шимицу атакува, но Светозар Иванов бе непробиваем на блок два поредни пъти и един път сам Зарко излъга противника, с което стопихме пасива си и изравнихме – 14:14. През центъра Методи Ананиев направи 15:15, но домакина Япония взе и второто прекъсване - 15:16. Третото равенство дойде след сбъркан сервис от Фузукава (16:16). Владо Николов постигна 3-тата си успешна атака за 17:17 и тогава Христо Цветанов се появи на полето на местото на Светозар Иванов. Тогава дойде и първият момент, в който поведохме в резултата – 19:17. Зарко се върна, а в противниковия лагер рокадата бе вместо Юта Йоенеяма, влезе Такааки Томимацу. Красимир Гайдарски бранеше аванса ни 20:18, а разпределителят и капитан на България Андрей Жеков бе отличен на блокада – 21:18. Две спорти съдийски отсъждания 21:20 и атака в аут на Николов стопиха преднината ни и се стигна до 21:21, след което ядосан Пранди взе втората си почивка. Веднага след нея Владо даде мястото си на Цветан Соколов, но Фукузава надигра тройната ни блокада и отново даде аванс за своите 21:22. Плеймейкърът ни обаче не се даде и изравни 22:22 и с тройна блокада стигнахме до първи гейм-бол 24:22. Методи Ананиев продължи със силния се сервис, но след няколко преминавания на топката от двете страни на мрежата, домакините взеха 23-тата си точка. След това точка на спора за първия гейм сложи Матей Казийски, със тежка атака затвори частта при 25:23 и така поведохме с 1:0гейма.

Силвано Пранди остави на полето Соколов втората част, а Гайдарски изведе тима ни до 2:0. Азиатците изравниха за 2:2, 3:3 и 4:4, но Светозар Иванов взе 5-тата си собствена точка за 6:4. Теодор Салпаров добре подаде към Ананиев, който реализира за 7:5, а след грешка на противника взехме първото техническо прекъсване с 8:5. Инкасирахме три поредни точки и така домакините изравниха за 8:8. Отново имаше равенство след като Соколов сгреши от сервис 9:9. Младата звезда на Марек Юнион Ивкони бе спрян от японската блокада при 9:10, но Гайдарски изравни мощно (10:10), като топката попадна в лицето на капитана Дейсуке Усами. Новото равенство (11:11) бе дело на Казийски. Върнахме си аванса макар и от една точка след акция в аут на Фукузава – 12:11. Усами сгреши (14:12), бе заменен от Абе Юта и вече в квадрата на резервите капитана на Япония си покри главата с кърпа. Нови две грешки на противника ни донесоха аванс от 3 точки на второто прекъсване при 16:13. Най-голямата ни преднина от 5 точки бе при 18:13. След смяна в противниковия лагер и две техни точки, Пранди върна в игра Владо Николов при 18:15. След като инкасирахме две точки Ананиев бе заменен от Мирослав Градинаров, а Светозар Иванов бе сменен от Христо Цветанов за изпълнение на сервис. Стигнахме до 20:17, а при 21:19 за първи път в игра влезе Ю Кошикава, който бе бурно аплодиран. Казийски атакува в аут и отново както в първия гейм имаше равенство на 21-ва точка, което накара италианския ни треньор да вземе почивка. Казуки Маеда сгреши след атака извън нашето поле за 22:21, но при атака на Владо Николов топката се удари в мрежата и това даде аванса на страната на домакините – 22:23. Сгрешихме и така напълно неочаквано не ние, а японците имаха гейм-бол 22:24. Това накара Пранди да смени Андрей Жеков с Георги Братоев, след две разминавания на плеймейкъра ни с Гайдарски. Фукузава затвори частта при 23:25 и така геймовете бяха равни – 1:1.

Равностойно бе началото на третия гейма, като играта се движеше точка за точка – Япония повежда със сила и добра защита, ние изравняваме. След 5:5 обаче две грешки (една от атака и една на посрещане) на Ананиев и след като Юта Йоенеяма атакува пред родната чакаща го блокада на първото прекъсване вече губехме с 5:8. След като Пранди започна частта с титулярната си 6-ца, реши да даде почивка на Гайдарски и пусна Цветанов. Успяхме да достигнем домакините до 8:9. При 8:11 за първи път този сезон в игра влезе Мартин Пенев и ознаменува това с точка – 9:11. Успяхме да неутрализираме дори 3 точки пасив до равенството 14:14 и след ас на Матей поведохме за кратко с 15:14. Владо Николов реализира 9-тата си точка и влязохме във второто техническо прекъсване като водещи в резултата – 16:15. отново чрез Владо дръпнахме с 18:16. Силвано Пранди взе прекъсване при пасив 20:21. и пак имаше равенство 21:21 след грешен сервис на противника. Сбъркахме обаче и момчетата на Уета имаха шанс, за да поведат при 21:22, Владо Николов обаче изравни (22:22). Успяхме и чрез Светозар Иванов на блокада 24:22. Не успяхме от първи опит за вземем частта, пропуснахме и следващото разиграване, от което се възползва японската блокада - 24:24. Третият ни гейм-бол при 25:24 също бе пропилян. Владо стигна до 26:25, но сбърка последвалия сервис (26:26). Пак диагоналът ни изведе България напред в резултата - 27:26, но Фукузава изравни за 27:27. Казуки Маеда сгреши сервис и ни даде предимство при 28:27. Роден блок аут доведе до ново равенство - 28:28. Теодор Салпаров посрещна добре силния сервис на Шимицу, а Матей реализира за 29:28. Седмият ни гейм-бол също не изпуснат. Фукузава обаче ни донесе ново предимство 30:29 и с ас Казийски финишира частта след 32 минути итра при 31:29 точки и 2:1 гейма за България.

След равностойно начало на четвъртата част оставяйки на полето резервите Христо Цветанов и Мартин Пенев, успяхме да обърнем от 3:5 за 8:6. Удържахме аванса си от по 2 -3 точки(11:8, 12:9) при новите разигравания. Но Япония ни догони и изравни при 14:14. Мартин Пенев постигна своята 4-та точка за 15:14. на второто прекъсване ние имахме точка в повече (16:15), но статуквото бе за кратко, след като японците набързо ни направиха две и поведоха при 16:17. Матей Казийски не позволи домакините да се радват много, като атакува успешна за 18:17, 19:18, 20:19 и 21:20. Не се организирахме след задължителното в този мач равенство при 21:21 и позволихме на Япония да поведе (21:22), което накара Пранди да иска ново прекъсване. Местната публика изригна след нова успешна атака на азиатците за 21:23. Гайдарски бе върнат в игра на местото на Светозар Иванов. Владо Николов обаче продължи да бележи, като взе 18-тата си точка при 22:23, а Христо Цветанов с единична блокада изравни резултата за 23:23. Шимицу атакува в аут и така дойде първият ни мач-бол при 24:23. Пранди не можа да повярва как Шимицу отново направи грешката си (атака в аут), но бе свирена вътре. Мартин Пенев донесе втория ни мач-бол при 25:24, но Шимицу изравни за 25:25. И отново Пенев ни изведе напред – 26:25. Шимицу отново ни надигра – 26:26. Блокадата ни си свърши работата и взе четвърти мач-бол – 27:26. Андрей Жеков затвори мача с единична блокада срещу силова атака на противника – 28:26 и 3:1 гейма за България срещу Япония.

Япония – България 1:3 гейма (23:25, 25:23, 29:31, 26:28)

Япония: Дейсуке Усами, Йошихико Матцумото 8, Кота Ямамура 1, Кунихиро Шимицу 17, Тецуя Фузукава 26, Юта Йоенеяма 10, Осами Танабе – либеро (Юта Ябе 2, Казуки Маеда, Такааки Томимацу 5, Ю Кошикава 1)

България: Андрей Жеков 6, Красимир Гайдарски 6, Светозар Иванов 9, Матей Казийски 20, Методи Ананиев 4, Владимир Николов 18, Теодор Салпаров – либеро (Цветан Соколов, Христо Цветанов 3, Мирослав Градинаров, Георги Братоев, Мартин Пенев 7)