Пред погледа на президента Георги Първанов и пред рекордните 5600 зрители в зала „Конгресна” във Варна България трудно победи САЩ след тайбрек в предпоследния си мач от тазгодишното издание на Световната лига по волейбол. Треньорът на националите ни Мартин Стоев заложи в началото на срещата на Евгени Иванов, Андрей Жеков, Боян Йорданов, Красимир Гайдарски, Матей Казийски, Тодор Алексиев и либерото Теодор Салпаров.

Първият гейм започна оспорвано, но след 4 изравнявания в резултата при първото техническо прекъсване, гостите водеха с 8:5. Независимо, че изоставаха в резултата, националите ни успяха да изравнят при 11:11.

Резултатът се движеше точка за точка и след 4 изравнявания второто техническо прекъсване дойде при 16:15 отново за САЩ. След 19:19 волейболистите ни с много добри отигравания, поведоха в резултата и логично взеха гейма с 25:22.

Домакините започнаха страхотно втората част и набързо поведоха с 4:0. След няколко грешки на националите ни обаче, американците не само изравниха, но и взеха точка аванс 8:7 при първото техническо прекъсване. "Лъвовете" успяха на няколко пъти да догонят американците, но при второто прекъсване изостанаха с 2 точки. Българите се върнаха в гейма и дори поведоха с 23:21. След няколко грешки на домакините обаче гостите изравниха и в крайна сметка взеха гейма с 26:24.

Третият гейм започна изключително оспорвано, като нито единият от двата отбора не можа да вземе сериозен аванс. След 7 изравнявания при 8:7 за България дойде първото техническо прекъсване. След този резултат домакините реализираха 5 безответни точки до 13:7, а при второто техническо прекъсване водеха с 16:10. До края на гейма националите ни нямаха проблеми и затвориха гейма при резултат 25:16.

След много оспорвана игра и три изравнявания в началото на четвъртата част, първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за гостите. След много слаба игра българите отстъпваха и при второто техническо прекъсване - 9:16. Последваха нови грешки на играчите ни и американците взеха гейма с 25:16.

България започна лошо тайбрека, отстъпвайки с 1:4, но подкрепяни от публиката си в залата, волейболистите ни спечелиха петата част с 15:10 и двубоя с 3:2.

състави:

България: Евгени Иванов 10 точки, Андрей Жеков 4, Боян Йорданов 15, Красимир Гайдарски 4, Матей Казийски 14, Тодор Алексиев 28, Теодор Салпаров - либеро (Данаил Милушев 9, Пламен Константинов 3, Костадин Стойков, Христо Цветанов 1)

САЩ: Шон Рууни 19, Томас Хоф 3, Кевин Хенсън 1, Гейбриъл Гарднър 7, Делано Томас 6, Скот Тузински 17, Ричард Ламбърн - либеро (Райли Салмон, Ричард Брендън Талиаферо, Брук Билингс 4, Лий Дейвид 5)