Българският национален отбор по волейбол записа първа чиста победа срещу Корея с 3:0 гейма (25:20, 25:20, 25:19) в шестия си мач точно седмица след началото на Световната купа. Националите взеха четвърти успех в актива си.

Момчетата на Мартин Стоев се изправиха срещу азиатците в зала „Момотаро” пред 3500 зрители и постигнаха първа победа в град Окаяма в сблъсъка между отборите, получили уайлдкард за надпреварата, даваща три олимпийски квоти. България запазва мястото си в топ три пет мача преди края, именно първите три места дават право на виза за Пекин.

Селекционерът направи една смяна в стартовата шестица, залагайки на Красимир Гайдарски вместо Евгени Иванов в центъра след двете поражения от САЩ и Бразилия. И така тези, които излязоха в началото на полето бяха: Христо Цветанов, Андрей Жеков, Краси Гайдарски, Матей Казийски, Владо Николов, Пламен Константинов, либеро Теодор Салпаров.

Мачът започна изключително напрегнато и равностойно. Играта се движеше точка за точка, като дори съперникът ни поведе с 4:3. Грешен сервис на Гайдарски отново им даде преднина от точка при 5:4, като те взеха първото техническо прекъсване с 8:6.

Чрез Владо Николов и грешно подреждане на корейците тимът ни успя не само да изравни, но и да поведе с 2 точки (13:11, 15:13). Второто техническо прекъсване дойде след нова атака на Николов при 16:15. Чрез двамата играчи на италианския Тренто и Пламен Константинов лесно стигнахме до 25:20 и поведохме с 1:0 гейма. Частта бе затворена от ас на капитана Пламен Константинов, а само за едно разиграване влезе като резерва Тодор Алексиев.

Вторият гейм отново бе с равностойно начало с шест равенства до 6:6. Стоев извади Христо Цветанов, залагайки на Николай Николов, но корейците отново взеха първото техническо прекъсване с 8:7. Съперникът запази преднината си от 2-3 точки (10:7, 12:9, 13:11), но ние обърнахме след 13:13 и 16:15. Авансът ни дори се увеличи след успешна акция на Гибона за 17:15. Треньорът на Корея предприе две смени при 20:18. Матей Казийски за втория път в частта сгреши от сервис за 21:19, но чрез добра игра отново на Владо Николов и Пламен Константинов достигнахме до първия геймбол при 24:19. Аналогично на първия гейм загубихме следващото разиграване, но Казийски успешно се разписа през центъра за 25:20, с което поведохме с 2:0 гейма.

Подобно на изиграните вече две части, началото на третата бе равностойно. Чрез Пламен Константинов поведохме с 5:3. Това обаче бе последвано от две поредни точки на най-добрия кореец Сунг-Мин Муун, което доведе до второ равенство в частта за 5:5. Чрез Владо Николов, Николай Николов и Матей Казийски взехме първото техническо прекъсване с 8:7. След това увеличихме аванса си след блокада на Жеков, контра, атака и ас на Матей Казийски за 13: 9. Владо Николов записа първия си ас за 16:11, когато дойде и втората техническа пауза. За първи път в мача преднината ни бе от 7 точки след атака на капитана Константинов – 19:12. Корейците обаче се разиграха и постепенно намаляваха аванса, изпуснахме първия си геймбол, който дойде при 24:17, след атака през центъра на Казийски. Разпределителят ни Андрей Жеков пък затвори гейма, а с това и мача след 25:19.

Първата чиста победа на България дойде след 66 минути игра, а Владимир Николов бе определен за играч на мача, след като реализира 22 точки (20 атаки, 1 блокада, 1 ас). За взетата разлика от +16 точки принос имаха Матей Казийски с 13 (10, 1, 2) и Пламен Константинов с 12 точки(10, 0, 1).

Утре националите излизат срещу отбора на Австралия от 8:35 часа българско време.

България – Коря 3:0 (25:20, 25:20, 25:29)

България: Христо Цветанов 1, Андрей Жеков 2, Красимир Гайдарски 3, Матей Казийски 13, Владимир Николов 22, Пламен Константинов 12, Теодор Салпаров – либеро (Тодор Алексиев, Николай Николов 3).

Старши треньор: Мартин Стоев

Корея: Кван-Ву Ю, Сунг-Мин Муун 13, Хюн-Юнг Ха 6, Юнг-Хю Чин 8, Хан-Йо Ким 9, Мин Куонг Ха 6, Хюн-Ох Йео – либеро (Бун-Юн Парк, Ил-Бунг Сонг, Киу-Хюн Лий)

Старши треньор: Жунг-Таг Йоо