България постигна нова победа на европейското първенство по волейбол за мъже в Турция. В Истанбул, за малко повече от 75 минути, възпитаниците на Силвано Пранди надиграха Финландия с 3:0 в първата си среща от група F. Така "лъвовете" продължават без загуба и преди утрешния си двубой срещу Холандия имат актив от три победи.

Първият гейм беше равностоен и нито един от отборите не успя да вземе сериозна преднина. Двете технически прекъсвания дойдоха съответно при 8:7 и 16:15 в полза на Финландия. При 20:20 финландците сгрешиха начален удар и след това центърът Христо Цветанов се отличи с две отлични отигравания на блокада. Това позволи на българския състав да вземе преднина от 23:20 и спокойно да спечели частта с 25:22.

Спечеленият първи гейм подейства стимулиращо на България и възпитаниците на Силвано Пранди започнаха да играят по-спокойно.

Силната игра на начален удар и в нападение на "лъвовете" разколеба сериозно Финландия. Матей Казийски отново демонстрира отличния си сервис, а резервата Валентин Братоев във втори пореден мач се включи изключително силно в българския състав.

Техническите пази дойдоха съответно при 8:5 и 16:12 в полза на нашите, които победиха категорично с 25:15.

В третата част картината бе близка до тази във втория. България отново диктуваше събитията на полето и имаше сериозна преднина по време на целия гейм. Отпускането след втората техническа пауза позволи на финландците да се доближат на две точки да България - 22:20. Въпреки това отличният сервис на Братоев донесе победата на българите с 25:20 и 3:0.

Успех срещу Холандия утре ще гарантира на България участие на полуфиналите на шампионата Стария континент. След тази загуба Финландия загуби шансове да попадне във финалната четворка.

България: Андрей Жеков - 3 точки (2 аса, 1 атака, 0 блокади), Владимир Николов - 17 (1, 12, 4), Матей Казийски - 12 (2, 9, 1), Тодор Алексиев - 4 (0, 3, 1), Виктор Йосифов - 6 (0, 4, 2), Христо Цветанов - 10 (0, 4, 6), либеро Теодор Салпаров, Валентин Братоев - 4 (1, 3, 0).

старши треньор Силвано Пранди

Финландия: Мико Еско - 1 точка (0 аса, 1 атака, 0 блокади), Мико Ойванен - 13 (0, 13, 0), Анти Силтала - 8 (0, 8, 0), Туомас Самелвуо - 8 (0, 8, 0), Мати Ойванен - 6 (0, 3, 3), Константин Шумов - 3 (0, 2, 1), либеро Паси Хювяринен, Оли-Пека Оянсиву, Мати Хиетанен, Юка Лехтонен - 1 (0, 1, 0)