Пред близо 7000 зрители и премиера Бойко Борисов България победи Чехия - един от домакините на Евро`2011 (от 10 до 18 септември) с 3:0 гейма (25:21, 25:18, 25:18) в Арена Армеец София. Волейболните ни национали приемат в приятелски турнир и Франция като проверка и подготовка за шампионата на Стария континент.

При добър зрителски интерес в летния сезон, хиляди фенове подкрепяха Николов, Казийски и компания срещу Платеник, Стокър, Платеник и компания. Първи съдия бе Милан Тодоров, а му помагаше Стоян Барев. Дори местата отредени за журналисти са били пуснати в продажба, а единствените празни трибуни са на балконите и най-отдалечените седалки.

Фенове с шалчета и тениски с българския трикольор се наредиха на опашки час и половина преди срещата пред залата. Над 6000 билета бяха продадени за този мач, а за срещата с Франция в неделя са доста повече. 45 минути преди мача чехите бяха посрещнати на полето с аплодисменти. До полето отблизо отиграванията наблюдават пък кадетите ни.

Другият участник в импровизирания турнир Франция пък пристигна по-рано, а статистиците бяха в залата. Утре от 18.00 часа петлите излизат срещу Чехия, а двубоят България- Франция е в неделя от същия час.

Феновете обсъждат абсолютния лидер на Чехия Ян Стокър, който е световен клубен шампион и първенец на Италия с Тренто. Диагоналът излезе срещу клубния си наставник Радостин Стойчев и съотборниците си Матей Казийски, Цветан Соколов и Валентин Братоев. Вицесветовните шампиони от 1949 година, но и носители на златни отличия, имат и още една звезда - Петер Платеник, който през миналата година игра в турския „Зиратбанк” на Пламен Константинов.

Стойчев заложи все пак като титуляр на Андрей Жеков, въпреки контузията му. В началото започнаха още Теодор Тодоров, Виктор Йосифов, Матей Казийски, Методи Ананиев, Владо Николов и либеро Владислав Иванов.

За Чехия Ян Свобода пък първи на полето пусна Попелка, Мач, Весели, Платеник, Стокр, Тихачек и Кристоф-либеро.

Проверката започна добре с две поредни откриващи точки за България. Първото техническо прекъсване би при 8:5 за нас. Бурни аплодисменти за Казийски, който отигра добре и реализира за 9:5. „Българи, юнаци” е най-честия рефрен на публиката. При следващото отиграване, което бе за Чехия, пък Стойчев захапа топката. Йосифов обаче бързо зарадва всички със скоростна атака(10:6). При 14:10 гостите взеха почивка. Капитанът Николов постигна 16-тата точка, за да вземем второто техническо прекъсване при 12 точки за Чехия. Цветан соколов заменяше Жеков, когато разпределителят трябваше да сервира, а Стойчев взе почивка при 20:18. Чехите направиха добра блокада за 20:19. Нито веднъж българите не позволиха на противника да поведе, а запазвайки средно 3-4 точки аванс разлика, нашите волейболисти спечелиха с 25:21, като последната точка бе посрещнат от феновете на крака.

Йосифов реализира за 11:6 и накара Ян Свобода да вземе прекъсване, по време на което продължи мексиканската вълна, която стартира при първото техническо прекъсване при 8:6. Нова блокада в българския актив дойде за 13:7, когато Конечни и Заплетал влязоха в игра за Чехия. Либерото ни Владислав Иванов самопожертвувателно се хвърли за спасява една отразена в главата на съотборник топка, за което си заслужи аплодисментите на феновете. Второто техническо прекъсване бе при 16:11. При 21:16 след нова почивка, Казийски продължи да изпълнява скоростни сервиси, а след това бг-точка (22:16) чехите пак взеха прекъсване. Валентин Братоев замени Методи Ананиев. По примера на поляците, българските фенове броят 1-2-3 при атаките и разиграванията. Тодор Скримов влезе в игра за България на местото на Казийски при 24:17. Попелка пък също се появи на полето, но България затвори частта с 25:18 след сарвис в мрежата на противник.

Стойчев, Николов и част от националите обсъдиха набързо статистиката от спечелените две части на почивката, след което последва равностойно начало на третия гейм (2:2, 3:3,4:4). Единична блокада на Казийски направи резултатът 6:4, а първото техническо прекъсване взехме при 8:6 след това точка на Матей. Владо Николов се разписа по острия диагонал за 9:7, а след това и след блокада (10:7). Радостин Стойчев също се включи в отиграванията, след като отигра в треньорското си поле след успешна атака на чехите  за 11:9. Отново перфектна самостоятелна блокада на Казийски зарадва публиката, а второто техническо прекъсване доиде при 16:12 пак след отлична точка на Казийски. Весели се извиси и отбеляза за гостите за 16:13, след което Владо Николов бе заменен на поста диагонал от Цветан Соколов, който веднага се разписа. След та вчера в съвместната тренировка нашите „усетиха” чехите, на мача в Арена Армеец те бяха категорични и не позволиха на гостите да поведат, а напротив – в повечето време водиха с по 3-4 точки отново. Статуквото се запази и до края на третия гейм (20:16). Ас на Соколов направи резултата 22:16, след които Ян Свобода взе нова почивка. При мач-бол 24:17 Жеков отстъпи мястото си на Георги Манчев, след като цял мач стиска зъби след болки в кръста. Именно Манчев пък затвори мача при 25:18 и така България би Чехия с 3:0 гейма.