Мъжкият национален отбор на България постигна още една победа в контрола срещу Турция. Снощи в Измир Лъвовете надиграха своите домакини с 3:1 (25:17, 25:15, 17:25, 25:22) с много силна игра в нападение на Тодор Алексиев и Виктор Йосифов.

Старши треньорът на България Силвано Пранди заложи на познатата титулярна седморка и в четирите гейма от мача, като от ъгъла влязоха само Валентин Братоев и Цветан Соколов, за да помогнат на сервис.

В първите два гейма нашите демонстрираха надмощие в нападение и на блокада, но в третия се поотпуснаха, направиха много грешки на начален удар, а ефективността на атаката на капитана Владимир Николов спадна рязко. Все пак, в четвъртия гейм българите отново наложиха своя ритъм на игра и не допуснаха да се стигне до тайбрек.

Тодор Алексиев стана топреализатор на срещата с 16 точки, всичките в нападение при много високата успеваемост от 76%. Още по-ефикасна беше атаката през центъра на Виктор Йосифов. Младият варненец регистрира 78% успеваемост на атаката, която му донесе 7 точки. Към тях той добави и 2 аса и 1 точкова блокада за общо 10 точки. Традиционно класните ни реализатори Матей Казийски и Владимир Николов се отчетоха съответно с 15 и 14 точки. За капитана 2 от точките дойдоха от начален удар, а блокадата му донесе цели 4 - колкото и на централния ни блокировач Христо Цветанов.

Утре сутринта българската група заминава от Измир за Истанбул, където в четвъртък е първият мач на България от Евро 2009 срещу тима на Сърбия.

Турция: Екши - 0 точки (0 аси, 0 атаки, 0 блокади), Батур - 8 (0, 8, 0), Йонер - 2 (0, 2, 0), Таник - 9 (2, 6, 1), Токоглу - 8 (0, 4, 4), Персук - 2 (0, 2, 0), либеро Хасан, Чайир - 5 (0, 5, 0), Дунге - 1 (0, 1, 0), Кескин - 2 (0, 2, 0), Гюч - 15 (1, 13, 1), старши треньор Фаусто Полидори

България: Андрей Жеков - 0 точки (0 аси, 0 атаки, 0 блокади), Владимир Николов - 14 (2, 8, 4), Матей Казийски - 15 (1, 13, 1), Тодор Алексиев - 16 (0, 16, 0), Виктор Йосифов - 10 (2, 7, 1), Христо Цветанов - 6 (0, 2, 4), либеро Теодор Салпаров, Валентин Братоев, Цветан Соколов, старши треньор Силвано Пранди