България отстъпи с 2:3 (24:26, 25:13, 25:21, 23:25, 13:15) на Япония във втория мач от Световната лига в Токио. С него приключи и серията от четири поредни гостувания на българските национали, които в мачове от група „С” записаха по една победа и по една загуба срещу Япония и Русия.

Мачът започна равностойно, като блокадите и на двата отбора действаха най-силно на полето. Българските национали загубиха драматично първия гейм, в който се стигна до игра за две точки разлика. След 24:26 обаче националите ни се амбицираха и смазаха Япония с 25:13 за 1:1 гейма в мача.

Двата отбора си размениха по още една победа в два равностойни гейма, с което се стигна до тайбрек. В него резултатът се движеше точка за точка до самия край, в който японците съумяха да спечелят две точки поред. Първо Цветан Соколов затрудни максимално японците, но Владимир Николов стреля в блокада и пропусна да даде аванс на българите. В последвалото разиграване отново Николов пропусна и така японците победиха.

Матей Казийски бе над всички за българския състав с 18 точки, докато Светозар Иванов изненада домакините с 10 успешни удара и 5 блокади. За японците Кошикава записа 17 точки, но последната му, с която Япония поведе с 13:12 в тайбрека, бе най-важна.

Япония - България - 3:2 (26:24, 13:25, 21:25, 25:23, 15:13) времетраене: 2:04 часа

състави

За Япония: Даисуке Усами 3, Йошихико Мацумото 15, Кунихиро Шимицу 15, Тацуя Фукузава 8, Такааки Томимацу 2, Юта Йонеяма 9 (Юта Абе, Юсуке Мацута, Такеши Китаджима 1, Казуки Маеда, Кота Ямамура 4, Ю Кошикава 17)

За България: Андрей Жеков 2, Красимир Гайдарски 4, Матей Казийски 18, Светозар Иванов 15, Методи Ананиев 5, Владимир Николов 13 (Георги Братоев 1, Христо Цветанов 7, Мартин Пенев 8, Цветан Соколов 7).