Българският национален отбор по волейбол претърпя катастрофална загуба от Финландия във втория си мач от Евро 2007 в Русия.

Играчите ни бяха унижени пред 1100 зрители с зала „Олимпийска”, като скандинавците не позволиха на Матей Казийски и компания да вземат и гейм в двубоя, като Финландия победи България с 3:0 (25:22, 28:26, 25:23) за 81 минути.

Бронзовите медалисти от Световното първенство - играчите, които са седми в световната ранглиста, бяха надиграни категорично от тима, който заема 29-то място и въобще не участва на шампионата в Япония през декември.

Мартин Стоев заложи на обичайната стартова шестица: Евгени Иванов, Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Матей Казийски, Боян Йорданов, Пламен Константинов и либерото Теодор Салпаров.

Първият гейм започна със серия от сгрешени сервиси, но избраниците на Мауро Беруто успяха да вземат инициативата и поведоха с 3:1. Националите ни изравниха за 5:5, но не успяха да установят своя стил на игра, което доведе до пасив от две точки при първото прекъсване за 6:8. Благодарение на два поредни аса на Боян Йорданов дойде равенството 13:13 и първото ни повеждане в резултата за 14:13. Волейболистите на Финландия допускаха малко грешки и показаха добра защита, което доведе до ново тяхно предимство – 16:14 при второто техническо прекъсване. Мартин Стоев извади Красимир Гайдарски и пусна Николай Николов, но той не бе убедителен.При 20:23 в игра се появи и Данаил Милушев. Съперникът изпусна дори два геймбола, но си взе частта с 25:22.

Стоев остави Николов и Милушев в полето в началото на втория гейм, като националите ни взеха аванс от три точки 5:2, 7:4, 8:5, 10:7. За това най-голяма заслуга имаше капитанът Пламен Константинов. Чрез Казийски и ас на Жеков преднината ни се увеличи на четири точки при 12:8 и 14:10, една от малкото родни блокади бе при 15:11, а Гибона пак се разписа за 16:13. Финландия бързо ни догони чрез ас на Константин Шумов за 17:16. Не на 100% Матей Казийски загатна за възможностите си при атака през центъра за 18:16, при изравняването за 19:19 и взимайки си реванш за това как бе спрян за 22:21. Блокадата на Финландия бе много над родната и го показа очебийно, спирайки Милушев за 22:22. Бъдещият играч на Тур обаче не се спря, разписа се за 23:22, направи единична блокада за 24:22, но дотам. Стоев извади капитана, залагайки на Методи Ананиев. Изпуснахме цели 4 геймбола – от 24:22 се стигна до 26:28!!! Гейма бе взет от съперника след ас на Шумов, който доведе до вече познатият ни резултат в Москва да губим с 0:2 гейма.

В началото на третият гейм българските фенове се сетиха за думите на Пламен Константинов пред Гонг след тежката ни първа и единствена победа над Хърватска : „Може да очакваме нов инфаркт!”

В третият гейм наблюдавахме отново едно бегло копие на тима ни, Матей Казийски или се пазеше прекалено, или не се раздаваше както сме свикнали да го виждаме. При първото прекъсване губехме с 6:8, успяхме да обърнем и вземем минимален аванс при 14:13 и 16:15, но това бе за последно! Самелво изравни и даде криле на съотборниците си. Момчетата на Мауро Беруто постепенно натрупваха все по-голям аванс и макар от втори опит си взеха гейма с 25:23, а с това и мача!

Категоричната победа накара почти всички в щаба на Финландия да се просълзят.

Финландия оглави категорично нашата група Д, след този втори успех! В актива им има загуба от Италия с 2:3, победи над Хърватска с 3:1 и над България с 3:0 гейма.

България излиза утре от 16:30 час в третата си, може би и решителна среща срещу Италия.

Това е втори финландски шамар по родния спорт в рамките на два месеца – след отстраняването на Левски от Тампере в Шампионската лига, сега Финландия би и волейболните ни национали.

България: Евгени Иванов 2, Андрей Жеков 4 (1 ас), Красимир Гайдарски 4, Матей Казийски 19, Боян Йорданов 8 (3 аса), Пламен Константинов 12, Теодор Салпаров – либеро (Николай Николов 3, Иван Станев, Методи Ананиев, Данаил Милушев 6, Костадин Стойков)

Финландия: Мико Еско 3, Томас Самелво 18, Оли Кунари 12, Мико Ойванен 15, Константин Шумов 7 (2 аса), Мати Ойванен 6, Тапио Кангасниеми – либеро (Анти Силтала)