Българският национален тим по волейбол изпълни целта си, спечелвайки медал, а с това и олимпийска квота от Световната купа в Япония. Най-малко бронзов ще бъде медалът на момчетата на Мартин Стоев след девет победи и две загуби в страната на изгряващото слънце при четвъртото си участие на подобен турнир. След като пропуснахме летните олимпийски игри в Сидни и Атина България отново ще има представител на волейболния турнир от най-високо равнище - този път в Пекин през август 2008.

Очаква ни седмо участие на Олимпиада на волейболистите, след като последно такова бе в Атланта през 1996 година, когато завършихме седми. В последния ден на Световната купа България победи Аржентина с 3:0 (25:17, 25:22, 25:23) гейма и сега Мартин Стоев и компания ще изгледат оставащите два мача Русия- САЩ и Япония Бразилия, за да се качат отново на почетната стълбичка в Токио, след като на 3 декември 2006 година в същата тази зала „Метрополитън Гимнейсиъм” получи бронзовите медали от Световното първенство.

Българският селекционер заложи на най-опитните в последния мач на Световната купа. Като титуляри започнаха Евгени Иванов, Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владо Николов, Пламен Константинов и либеротo Теодор Салпаров.

Още от самото начало пределно мотивирани да изпълнят целта си – спечелване на олимпйска кваота българите наложиха пълно надмощие над Аржентина. Това лято националите ни взеха 4 победи срещу този противник, но за Светованта лига. След две точки на Матей Казийски и три на Владо Николов дойде първото техническо прекъсване при 8:3, а Пламен Константинов направи първата разлика от шест точки при 9:3. Постепенно аванса ни се увеличаваше, а тренцорът на Аржентина Джон Уриарте се хвана за главата след ас на Христо Цветанов за 15:8. Андрей Жеков реализира втора успешна блокада за 16:9 и второ техническо прекъсване. След като на три пъти повеждахме с осем точки Матей Казийски с атака през центъра дръпна аванса ни на 9 – 22:13. Изпуснахме първия си геймбол след нови две точки на Матей при 24:15, но затворихме частта след нова такава на волейболист номер 1 на Европа за 2006 година.

От първата част България излезе с плюс осем точки, опитвайки се да подобри точковото си съотношение, което евентуално може да ни класира и на второ място на Световната купа.

Втория гейм бе доста по труден от началния. За първи път Аржентина поведе в мача след ас на Шолтис за 2:1. Не успяхме да обърнем и отново съперника ни имаше аванс, който дори стана треи точки след ас на Гарсия. Първото техническо прекъсване дойде при пасив за България от три точки – 5:8.  Изравняването бе след блокада на Евгени Иванов за 9:9. А обрата след реализирани серия от по две точки на Матей и Евгени. Второто техническо прекъсване бе при 16:14 за нашите волейболисти. Постепенно аванса ни растеше до разлика от 4 точки-21:17 и 22:18. Силният сервис на аржентинците им помогна да стопят пасива, но чрез Владо Николов стигнахме първия си геймбол (24:21). Мартин Стоев пусна за едно разиграване Николай Николов на местото на Андрей Жеков и взехме частта при 25:22.

Третата част бе най-равностойна като игра от заключителния мач в маратона в страната на изгряващото слънце. Чрез Гарсия Аржентина, както във втория така и сега поведе с 3:1. равенството дойде след точка на Пламен Константинов за 5:5. Първото техническо при две точки аванс за момчетата ни 8:6. Националите ни реализираха четири поредни точки включително и два поредни аса на Гибона за 13:8.

Второто техническо прекъсване бе при 16:13. Играчите на Джон Уриарте обаче засилиха защитата си и след атака в аут на Пламен Константинов резултатът бе изравнен за 17:17. Играта вървеше точка за точка дори българите отстъпиха във водачеството с 18:19.  Последва добра игра на Христо Цветанов и блокада на Андрей Жеков, след което отново поведохме. След две грешки от начален удар на Ди Чеко и Шолтис резултатът стана 23:22. Изпуснахме първия си мачбол при 24:22 след успешна болкада на Казийски и Пушката, а заключителната точка бе дело на Матей за 25:23, с което България би Артжентина с 3:0.

При деветата победа на България за Световната купа за най-добър в мача бе определен разпределителят ни Андрей Жеков, който за втори път розовия плюшен талисман на надпреварата, от която спечелихме и олимпийска квота.

България: Андрей Жеков 5, Владимир Николов 11, Матей Казийски, Пламен Константинов 9, Евгени Иванов 5, Христо Цветанов 5, - Теодор Салпаров-либеро (Николай Николов)

Аржентина: Диего Степаненко 5, Сантияго Ордуна 1, Лукас Чавес 12, Гилермо Гарсия 18, Родриго Ашемахер 3, Родриго Кирога - Мартин Меана-лиебро (Густаво Шолтис 12, Лусиано Де Чеко)