България записа първата си победа в Лигата на нациите по волейбол при жените през настоящия сезон. В петия си мач от турнира българките, водени от селекционера Лоренцо Мичели, победиха много трудно и драматично след обрат с 3:2 (25:23, 20:25, 24:26, 25:21, 15:13) срещу Република Корея.

В Арлингтън (САЩ) българският тобор започна в състав: Петя Баракова, Мерелин Николова, Мария Йорданова, Мирослава Паскова, Мария Кривошийска, Борислава Съйкова и либерото Жана Тодорова. В хода на срещата от пейката се появиха Мила Пашкулева, Елена Бечева, Ива Дудова и Мирела Шахпазова.

В тайбрека азиатките поведоха с 6:4, но България направи решителен обрат до 7:6 след три поредни точки в своя полза. Последваха нови силни изяви за българките и те достигнаха до 14:11, след което приключиха драматичния успех при 15:13 след повече от два часа игра.

Преди това България взе аванс в мача при 25:23 в своя полза, но корейките направиха обрат след 24:26 и 21:25.

Воденият от Лоренцо Мичели състав изравни след 25:21, въпреки някои колебания в четвъртия гейм, дошли при аванс от 17:10 в полза на българките.

Мерелин Николова се отличи с 30 точки за българския успех, докато нейната съотборничка Мирослава Паскова добави още 17.

България остана на 16-то и последно място в класирането в турнира. В следващия си мач българските националки ще се изправят срещу домакина САЩ на 31 май./БТА