България отстъпи пред домакина Италия в третата си и последна среща от квалификационна Група А за Европейското първенство за младежи до 22 години. След две чисти победи в Марсиковетере – срещу Черна гора и Люксембург, този път българите останаха без гейм - 0:3 (21:25, 17:25, 24:26). Двубоят срещу Италия продължи 67 минути.

По регламент се класират победителите от петте квалификационни групи плюс двата най-добри втори отбора. Заради неучастието на Израел в Група D от Европейската конфедерация по волейбол (CEV) ще трябва да преизчислят класирането. Правилата сочат, че при неравнопоставен брой отбори в групите, CEV елиминира резултатите от мачовете, изиграни с най-ниско поставения отбор в групите и тогава сравнява представянето на всички подгласници, въз основа на същия брой мачове. В нашата група за България това ще бъде двубоят с Люксембург, спечелен с 3:0.

Квоти за ЕвроВолей 2024 за младежи до 22 години в Нидерландия със сигурност спечелиха първите от петте потока - Италия, Испания, Чехия, Полша и Франция.

Селекционерът Андреа Буратини заложи на стартов състав Лазар Бучков, Венислав Антон, Владимир Гърков, Стоил Палев, Георги Татаров, Ивайло Дамянов и либеро Георги Митов.

Първата част започна равностойно, след което България дръпна с 6:3. Италианците обърнаха развоя след четири поредни точки, а след това поддържаха разлика между 2-4 точки и взеха гейма с 25:21. Вторият бе със сходно начало – аванс за "трикольорите" за 6:4. "Скуадра адзура" изравни при 7:7 и това се задържа до 15:15. Последва силна игра за домакините, които записаха 10 точки срещу едва 2 за България и така дръпнаха с 2:0.

Третата част бе най-оспорвана и тук българските таланти пропуснаха да вземат скъпоценния гейм, който можеше да ги класира на Европейското първенство. Италианците обаче поведоха със 7:5, а при това положение Буратини взе прекъсване, за да коригира грешките. Напътствията дадоха резултат за 9:9, както и минимална преднина за България. Но след 19:18 за "лъвовете" тимът на Италия заздрави защитата и мачът тръгна точка за точка. При 24:24 съдията отсъди точка за домакините, която бе оспорвана от българския щаб, но без резултат. В следващото разиграване отлична блокада за Италия ги изстреля на първото място с чиста победа след 26:24 и 3:0.

Най-резултатен за българския тим бе Владимир Гърков с 14 точки, Венислав Антов реализира 13, Георги Татаров добави 7 точки.