Националният отбор на България по волейбол записа втора поредна загуба в третата седмица от турнира Лига на нациите, след като допусна поражение от европейския вицешампион Словения с 1:3 гейма – в отделните части 22:25, 25:22, 18:25 и 16:25 за по-малко от два часа игра.

Словенците бяха по-добри на атака от възпитаниците на Николай Желязков – 53 срещу 45, като при блокадите имаха предимство от една – 10 на 9, а „лъвовете“ направиха един ас повече от съперника. В първите две части България стоеше добре и успя да се съвземе след загубения първи гейм, но след изравняването на резултата вицешампионите в три от последните четири европейски първенства бяха категорични.

Най-резултатен за родните национали бе Мартин Атанасов с 15 точки. Александър Николов се отчете с 13, като това бяха и единствените ни волейболисти с двуцифрен точков актив. Николай Колев и Светослав Гоцев завършиха с по осем пункта, а Радослав Парапунов добави седем. Тончек Щерн наниза 18 за победителите, а по 14 добавиха Клемен Чебул и Рок Можич.

България е на 15-то място в Лигата на нациите след втората си загуба тази седмица – първата дойде от европейския шампион Италия с 0:3 гейма, с актив от само една победа и шест точки, колкото имат намиращите се пред тях Канада и Китай. Словенците са осми с 15 пункта. За нашите предстоят мачове с Нидерландия и Китай съответно в петък и събота от 15:00 часа българско време.

ПЪРВИ ГЕЙМ

България допусна Словения да дръпне с три точки до 1:4, но успя да обърне резултата до 12:10 след чудесна игра по диагоналите ни. Българският отбор продължи да държи двуточков актива си, но Тончек Щерн изведе еврошампионите до обрат при 21:20. това принуди Желязков да вземе прекъсване, но то не донесе успех и словенците затвориха частта при 25:22.

ВТОРИ ГЕЙМ

Втората част на мача стартира равностойно, при 4:4 словенците дръпнаха с две точки. „Лъвовете“ съумяха да се отърсят и обърнаха резултата, като последва игра точка за точка. При второто техническо словенците водеха с 14:16, но серия, започнала от Николов поведе нашите напред в резултата за 20:19. Българите първи стигнаха до геймбол при 24:22 и с перфектна атака по диагонала нашите затвориха втората част за 1:1.

ТРЕТИ ГЕЙМ

Аспарух Аспарухов отигра в атака за 2:2. Рок Можич изведе Словения напред с 8:4. Николай Желязков взе прекъсване за България. Аспарух Аспарухов намали до 7:10. Словенците дръпнаха с 5 точки при 12:7 при техническото прекъсване. Николай Колев спря атака на Тончек Щерн - 8:12. При 9:16 Стефан Чавдаров замени Светослав Гоцев. Алекс Николов атакува по диагонала от зона 4 за 12:18. Нова атака на Алекс Николов - 14:19. Ас на Радослав Парапунов - 15:19. Блокаут на Радо Парапунов - 16:20. Светослав Иванов се появи в игра. Мартин Атанасов атакува успешно то зона 4 - 16:21. Жига Щерн игра с блокадата за 22:17. Европейските вицешампион достигнаха до геймбол при 24:17. Мощна атака на Тончек Щерн донесе успеха на Словения в третата част с 25:18.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

Мощен пайп на Рок Можич даде аванс на Словения от 5:3 в началото на четвъртата част. Мартин Атанасов атакува по диагонала от зона 4 за 4:5. Атака на Мартин Атанасов и 5:5. Технично отиграване на Мартин Атанасов - 8:9. Грешка в играта на Словения доведе до равенство - 9:9. Алекс Николов атакува перфектно от зона 2 за 10:11. Алекс Николов би сервис в мрежата и Словения поведе с 12:10 при техническото прекъсване. Ален Пайенк направи 5 точки аванс за европейските вицешампиони - 16:11. Ален Пайенк спря атака на Светослав Гоцев с единична блокада и Словения поведе с 18:11. Рок Можич спря с блокада атака на Радо Парапунов - 20:12. Блокаут на Тончек Щерн и мачбол за европейските вицешампиони при 24:15. Алекс Николов би сервис в аут и Словения спечели четвъртия гейм с 25:15 и мача с 3:1 гейма.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 1:3

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Мартин Атанасов, Александър Николов, Светослав Гоцев, Николай Колев - Власилав Иванов-либеро (Аспарух Аспарухов)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич, Тончек Щерн, Клемен Чебул, Рок Можич, Ян Кожамерник, Ален Пайенк - Ян Кошенина-либеро

Старши треньор: МАРК ЛЕБЕДЕВ.