България записа загуба №9 във Волейболната лига на нациите. Воденият от Пламен Константинов тим отстъпи на Сърбия с 0:3 (19:25, 22:25, 22:25) в мач от Група 5, изигран в Анахайм (САЩ).

Двубоят бе за престиж, тъй като тимът ни запази мястото си във VNL и през следващата година. За “плавите” обаче може и да се окаже решаващ, тъй като “Репрезентацията” все още има теоретични шансове да се класира за финалите в Гданск.

Сърбите ще чакат резултатите от последните срещи на Нидерландия и Франция, за да стане ясно дали ще попаднат в осмицата. Българските волейболисти са 13-и с 8 точки (2 победи, 9 загуби). Сърбите са 8-и във временното класиране с 16 точки (6 победи, 6 загуби). България ще изиграе последната си среща от Лигата на нациите през 2023 година на 10 юли (понеделник), от 06:30 часа - срещу домакините от САЩ.

Дражен Лубурич изведе Сърбия напред с 4:1 в началото на двубоя. Феноменална атака на Аспарух Аспарухов - 4:6. Блокада на Алекс Грозданов спря атака на Петър Кръзманович - 5:6. При 5:8 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Павле Перич атакува от зона 4 за 11:7 за Сърбия. Денис Карягин атакува в аут - 7:12. Пламен Константинов взе и второто си прекъсване в първия гейм. Денис Карягин намери пролука в сръбската блокада за 9:14. При 10:17 в игра се появиха Валентин Братоев и Николай Пенчев, които замениха Денис Карягин и Мартин Атанасов. Валентин Братоев атакува успешно за 13:19. Дражен Лубурич атакува в аут - 21:16. Денис Карягин сгреши началния удар и Сърбия спечели убедително първата част с 25:19.

Димитър Димитров се появи в игра за България в началото на втората част. Алекс Грозданов изведе България напред с 2:1 в началото на втората част. Ас на Георги Сеганов - 7:8. Блокада на Николай Колев и Денис Карягин и равенство при 10:10. Пайп на Мартин Атанасов и 11:11. Денис Карягин атакува от зона 4 за 12:12. Дражен Лубурич атакува в аут и България поведе с 13:12. Марко Ивович атакува в мрежата - 14:12. Алекс Грозданов спря с единична блокада Павле Перич - 17:18. Денис Карягин се справи с тройна блокада за 19:19. Нов страхотна атака на Денис Карягин 20:20. Мощна атака на Николай Колев в центъра - 21:21. Димитър Димитров атакува над блокадата за 22:22. Ас на Марко Ивович изведе "плавите" до геймбол при 24:22. Единична блокада на Петър Кръзманович спря атака на Алекс Грозданов и Сърбия спечели втората част с 25:22.

Блокада на Николай Колев и 2:2 в началото на третата част. Блокада на Аспарух Аспарухов и 3:2. Блокада на Николай Колев спря атака на Дражен Лубурич - 5:4. Сърбия поведе с 10:8, но Българи изравни веднага при 10:10. Игор Колакович взе прекъсване за "плавите". Аспарух Аспарухов атакува по пръстите на Марко Ивавич и България поведе с 15:14. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Николай Колев - 16:15. Блокада спря атака на Алекс Грозданов и Сърбия поведе с 20:17. Пламен Константинов взе прекъсване за националите. Павле Перич изведе "плавите" напред с 22:19. Аспарух Аспарухов атакува по блокадата за 20:22. Денис Карягин атакува успешно от зона 4 за 21:22. Денис Карягин отигра в атака за 22:24. Аспарух Аспарухов би начален удар в мрежата и Сърбия спечели третата част с 25:22 и мача с 3:0 гейма.

Най-голям актив записа Аспарух Аспарухов - 12 точки (1 ас, 3 блокади), 10 точки добави Денис Карягин. 9 точки реализира Алекс Грозданов (2 блокади). За съперника Дражен Лубурич завърши с 15 точки (1 ас, 1 блокада), 13 точки добави Павле Перич (2 аса).