Българският национален състав по волейбол за жени загуби от Германия с 2:3 (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 10:15) в четвъртия си мач от първата седмица в турнира Лига на нациите в Нагоя.

Поражението бе трето за българките на японска земя. Националките стартираха участието си с победа с 3:0 над Хърватия, след това отстъпиха пред Доминиканската република с 2:3 гейма, а в събота загубиха и от домакините от Япония с 0:3.

Отборът на България събра 5 точки в актива си и заема девето място в общото класиране преди всички участници да са изиграли по четири мача. Тимът на Германия натрупа три победи и събра 8 точки на шестата позиция.

В стартовия състав на селекционера Лоренцо Мичели срещу Германия попаднаха Мария Йорданова, Радостина Маринова, Мира Тодорова, Петя Баракова, Елена Бечева, Мария Кривошийска и либеро - Мила Пашкулева.

Българките поведоха с 2:1 гейма и имаха мачбол в четвъртия, но отстъпиха с 2:3. Те започнаха по-уверено срещата в Нагоя и поддържаха разлика от 2 точки. Ас на Мария Йорданова увеличи аванса до 15:12, а след това националките дръпнаха със 17:12. Преднината на България стана 18:14 след успешна акция на Елена Бечева, а малко по-късно Радостина Маринова донесе успеха в първия гейм за 25:18 с атака по блокадата на противника.

Германия поведе още в началото на втората част и се откъсна за 20:12. Българките се доближиха при 20:23, но германките стигнаха до 25:20 и изравниха резултата.

Третият гейм стартира равностойно, по постепенно националките овладяха инициативата и взеха лек превес при 18:15. Радостина Маринова продължи да затруднява съперника, а след нова успешна нейна атака България поведе с 23:21, а впоследствие затвори гейма при 25:23.

Последва оспорван четвърти гейм, в който българките дръпнаха с 14:11 след технична акция на Мария Йорданова, а после и с 16:12. Германките изравниха при 19:19 и 22:22, а след добра блокада на Мира Тодорова националките стигнаха до мачбол при 24:23, но не го оползотвориха. Германия спечели следващите три точки и след 26:24 прати мача в тайбрек. В него германските волейболистки бяха категорични и спечелиха с 15:10.

Мария Йорданова бе най-резултатна за България в мача срещу Германия с 29 точки, Елена Бечева добави 16, а с 14 се отчете Радостина Маринова.

Следващият двубой на българките от втората седмица на турнира ще бъде срещу Италия на 14 юни в Хонконг.

Автор: Кремена Младенова/БТА