Отборът на България направи лош старт в историческото първо издание на Европейската лига по волейбол за жени.

В зала Орловец в Габрово българките не успяха да спечелят дори гейм в първия сблъсък с Испания и загубиха с 0:3 (23:25, 20:25, 20:25).

Основното оръжие на гостенките беше фантастичната защита. Казано на волейболен език, те просто извадиха всичко и не дадоха шанс на българките да оползотворяват атаките си.

Мачът започна отлично за нашите, като имаха 4 точки преднина при първото техническо прекъсване и при 15:11. Последва обаче серия от 7 точки за испанките, която обърна резултата до 15:18. Момичетата на Драган Нешич не се обезкуражиха и последва и тяхна серия от 4 поредни точки, за да поведат отново в резултата с 19:18. За съжаление, това им беше за последно в този мач. Гостенките взеха първата част с 25:23.

Във втората те тръгнаха шеметно, повеждайки с 5:0, после с 8:1, за да увеличат преднината си до 9 точки при 14:5. Постепенно българките започнаха да топят разликата, но стигнаха само до 20:25.

В третия гейм състезателките на Хидо Фермюлен продължиха с категоричната си игра, особено в защита и го спечелиха отново с 25:20.

Най-резултатна в мача стана испанският диагонал Елена Гарсия с 19 точки. Другата Елена - българският диагонал Колева - отбеляза най-много точки за тима на Драган Нешич - 14.

Утре е втората среща между двата отбора на българска земя - отново в габровската зала Орловец. Мачът ще се излъчва пряко по Канал 3.

България: Любка Дебърлиева - 2 точки (0 аса, 0 атаки, 2 блокади), Елена Колева - 14 (3, 9, 2), Ева Янева - 12 (0, 12, 0), Радостина Кицигой - 10 (0, 10, 0), Илияна Петкова - 2 (0, 2, 0), Страшимира Филипова - 5 (0, 4, 1), либеро Мария Филипова, Радосвета Тенева-Миличевич - 2 (0, 2, 0), старши треньор Драган Нешич

Испания: Патрисиа Аранда - 3 точки (0 аса, 1 атаки, 2 блокади), Елена Гарсиа - 19 (1, 14, 4), Мариа Хосе Гаридо - 8 (1, 5, 2), Диана Санчес - 9 (0, 8, 1), Сара Гонсалес - 10 (0, 4, 6), Амаранта Фернандес - 10 (3, 6, 1), либеро Нира Перес, Елена Естебан, Ясмина Ернандес - 2 (0, 2, 0), Сара Перес, старши треньор Хидо Фермюлен