Волейболните ни националки продължават във втората фаза на Европейското първенство в Белгия. Момичетата на Драган Нешич преодоляха първата фаза на шампионата, като заеха място в група Б в град Хаселт и отново там ги чакат следващите три сблъсъка от шестицата срещу Сърбия, Холандия и Белгия.

В последната среща от група Б България загуби с 2:3 гейма ( 25:20, 25:27, 31:29, 13:25, 13:15) драматично, отново в пет геймов трилър от Полша - в супер спектакъл в пълната с фенове на съперника зала Алверберг.

Силно бе началото на националките ни срещу шампионките на Европа от последните две първенства. От самото начало тимът ни започна да трупа голям аванс в точките – 4:1, 8:5, 11:6, 13:7,16:10, 19:12. С отличени блок и защита, без никакво притеснение, че играят срещу състезателките, които четири години са на върха не допуснаха да бъдат догонени и затвориха гейма с 25:20 за 25 минути. Любка Дебърлиева насочваше добре и разнообразяваше атаките ни. В края на частта в игра се появи Мартина Георгиева на местото на Радосвета Тенева – Миличевич, а зрителите видяха дълги и атрактивни разигравания.

Категорично бе началото за България и във втория гейм. Избраничките на Драган Нешич поведоха с 3:0, 5:2, 8:4, 10:5, но леко отпускане и поредица от грешки от начален удар позволиха на Полша да изравни за 10:10. селекционерът предприе две смени – извади Любка Дебърлиева и Елена Колева, като пусна в игра резервите Диана Ненова и Петя Цекова. За равенството голям принос имаше опитната капитанка да Дружина полска Швиениевич, която бе на линията за изпълнение на сервис. Нашите успяха да поведат отново и при второто техническо прекъсване водихме със 16:14. Две поредни точки за момичетата на Марко Бонита отново донесоха равенство, Полша за първи път от началото на мача поведе на България при 17:16, последна игра точка за точка. Глинка на два пъти се разписа и нейните съотборнички дръпнаха в резултата с 22:19, реакцията на Нешич бе да върне Дебърлиева и Колева в игра, успяхме да стопим пасива си и изравнявахме за 23:23, 24:24, 25:25, Полша изпусна 2 гейм-бола, но взе частта с 27:25 след 29 минути, а с това изравниха за 1:1 гейма.

Първите минути на третия гейм бяха равностойни и надлъгване точка за точка. След пет равенства, Полша взе първото техническо прекъсване при 8:6. Страшимира Филипова изравни за 14:14 и наше беше второто прекъсване за 16:14. поведохме с четири точки (18:14, 20:16), но еврошампионките с много повече опит и рутина изравниха при 22:22. Нешич пак заложи на Мартина Георгиева на местото на Радосвета Тенева – Миличевич. При гейм-бол за съперника (24:23) в игра се появи Деница Карауланова, която изравни за 24:24. Последваха инфарктни разигравания, в които полякините изпуснаха 4 гейм-бола, а ние след 3 такива взехме частта с 30:28, а с това България поведе с 2:1 гейма след страхотни 34 волейболни минути.

След невероятния края на третия гейм, в четвъртия нашият тим се срина, момичетата на игрището изпаднаха в срив и Полша ни поведе с 8:3, 9:3, 16:4, 19:8, 20:12 и взе частта с 25:13, с което изравни за 2:2 гейма, с което се стигна до трети тайбрек от три мача за нашите волейболистки на Евро 2007 в Белгия. Селекционерът даде почивка, за да съхрани силите на част от лидерките от нашия тим в частта, продължила 24 минути.

В петия решителен тайбрек между България и Полша, шоуто в залата бе отново на висота. Блокадата, защитата, сервисът – всичко вървеше на родните волейболистки, които поведоха от самото начало – 5:2 и 6:3. Прекъсването и смяната на полетата бе при 8:3 за България. Уморените полякини, начело с Глинка бяха надиграни категорично от националките ни – 10:5. Полша се възроди и постепенно намаляваше пасива си - 8:10, 9:13. Италианецът начело на Полша Марко Бонита поиска прекъсване. След нови две поредни точки в нашето поле, при 13:11 Нешич взе последно прекъсване, последва точка за противничките, Мартина Георгиева смени отново Радосвета Тенева – Миличевич, но дойде равенство 13:13. След атака в аут на България се стигна и първият мач-бол за съперничките, а след това и мач за Полша - 15:13 и 3:2 гейма.

Тейбрекът продължи 17, а целият мач 130 минути пред 1800 зрители.

България загуби, но със страхотна игра от шампионките от последните две европейски първенства Полша с2:3 гейма. От три мача, момичетата ни имат две загуби – от Чехия и Полша, и изиграни 15 гейма в Хаселт. Поздравления за играта заслужиха всички на полето.

Полякините завършват на първо място в групата три победи от три мача, Чехия е втора в две победи и една загуба, България е на трето място с 1 успехи и 2 поражения, както и 7 спечелени и 8 загубени гейма.

Във вторник стартират мачовете от втората фаза на шампионата на Стария континент, като от нашата група продължават България, Полша и Чехия, отпада Испания, а се присъединяват тимовете от група Д – Сърбия, Холандия и Белгия. Срещите отново са в Хаселт, а ½-финалите и финала са в Люксембург.