Изненадващи резултати се получиха при изиграването на първите срещи от втория уикенд на Световната лига по волейбол.

В българската група Испания имаше проблеми с Финландия, Бразилия бе бита, но после би от Франция, Китай надви Полша, Египет взе успеха от Япония, Италия се затрудни в Корея.

Част от тези резултати наистина заслужават нашето внимание, но специално за световния №1 - Бразилия, не бива да учудваме, защото за момчетата на Бернардо Резенде груповата фаза е просто тренировъчна – те 100% са на финалите в качеството си на домакини.

След двете загуби от България на старта, настоящият европейски шампион Испания усети вкуса на победата. Успехът не дойде лесно, след като на Анхел Михел Фаласка и компания им се наложи да обръщат резултата от пасив 0:2 гейма, за да стигнат до тайбрек във Валядолид. Испания би като домакин Финландия с 3:2 гейма (21:25, 19:25, 25:19, 25:20, 15:10) след 99 минути игра. Финландците успяха да вземат първите два гейма, но след това загубиха инициативата и не им стигнаха силите за изненада. Скандинавците претърпяха трето поражение в престижния комерсиален турнир, след двете загуби от САЩ миналата седмица. Най-резултатен в мача бе Ибан Перес – 23 точки (4 аса, 1 блокада), съотборникът му Педро Луис Суела добави 15 (1 ас, 5 блокади), а 14 прибави Мануел Севийано. За Финландия точконосител бе Мати Хиетанен с 18 точки (1 ас, 2 блокади), Урпо Сивула направи 14 точки, а 12 точки и 3 аса постигна Мати Ойванен.

В група А неизменният първенец на всякакви първенства Бразилия записа първа загуба в Световната лига. Като гост в Париж селесао падна от Франция с 2:3 гейма. Петлите без Стефан Антига в състава си зарадваха 7200 зрители с 25:22, 23:25, 25:23, 22:25, 15:13 за 131 минути. Българинът с френски паспорт Божидар Славев отново остана резерва, като поигра последните три гейма. Най-резултатен в мача бе съотборникът му Антонин Рузие с 29 точки, Самуел Туиа прибави 13 в актива на тима на Филип Блен. За кариоките Самуел Фуч се отчете с 22 точки, по 13-сет реализираха Андре Елер и Мурило Ендрес. Французите на направиха нито едни ас, но бяха по-успешни на блокада с 18 блокади срещу 8 за бразилците.

Във втората среща тази вечер многократните златни медалисти не пуснаха аванта на петлите. Бразилия взе чиста победа с 3:0 гейма (31:29, 25:21, 25:17). Божо отново остана резерва като пипна топката през първата и третата част, но пак тимът му не постигна директна точка от сервис. Емануел Рагондет е с най-добър актив – 10 точки, докато за селесао пак по 13 точки взеха Самуел Фуч и Мурило Ендрес, които можеха още по-убедително да затворят последния гейм.

Другата двойка противопоставя два тима, които имат по 2 поражения – Венецуела приема Сърбия.

Група Б и този уикенд пак остана без Христо Златанов. Андреа Анастази даде почивка на българина с италиански паспорт и Италия без него взе трудна победа като гост на Корея – 3:2 гейма (23:25, 25:21, 22:25, 25:17, 15:11). 7113 корейци в Улсан видяха поражението на своя отбор, но аплодираха най-полезния играч Мин-Сунг Муун (29 точки). За адзурите в отсъствието и на Алесандро Фей, и на Алберто Чизола, най-резултатен бе Матео Мартино с 21 точки, 16 записа Мауро Гавото, а 14 взе Андреа Сала. Решаваща за италианския успех бе блокадата - 12 срещу 3.

В другият сблъсък Русия не се даде на Куба. Момчетата на Владимир Алекно дадоха само първия гейм и биха с 3:1 (21:25, 25:21, 25:20, 25:21). Пред рекордните за деня в Световната лига 13 900 зрители в Хавана за 101 минути на полето отпочиналият Семен Полтавски се отчете с 18 точки, със съответно 13 и 11 му помогнаха Сергей Тетюхин и Юри Бережко. Вадим Кхамутских остана резерва, но поигра втория и четвъртия гейм.За тима от острова на свободата Роландо Деспайне Журкин постигна 11, а по 9 реализираха Йоандри Хидалго Леал, капитана Роберланди Симон и Оделвис Спийк Доминико.

В поток Д имаше българско участие! Технически делегат на сблъсъка Китай – Полша в Гуанджоу бе бившият генерален секретар на родната федерация и настоящ член на техническата комисия към FIVB Живко Жечев. Пред неговия поглед поляците паднаха за втори път този сезон в Лигата от домакините на Летните олимпийски игри с 1:3 гейма (24:26, 21:25, 25:22, 18:25) пред близо 5000 души по трибуните за 104 минути. Мариуш Влазли бе в състава на Раул Лозано, но не получи и минута игрално време. Капитанът Пьотр Грушка бе най-добър с 15 точки, Гиержински се отчете с 13, а Лукаш Кадзиевич с 10. поляците раелезераха 2 аса, а китайците – 6. За азиатците цял гейм от 25 точки взе Жи Юан, 11 са в актива на Айронг Ши, по 10 направиха Давей Ю и капитана Шен.

Египет под съдийството на Красимир Тодоров обаче оглави групата с 3 победи, след като миналата седмица един път надделя над Полша, а сега на два пъти би Япония в Александрия. И в двете си домакинства този уикенд резултата на таблото, което видяха 4600 фараони по трибуните бе 3:1 гейма – 30:32, 25:21, 25:22, 25:21 и 21:25, 26:24, 25:18, 25:21. Трябва само да се отбележи резултатността на най-добрия в срещите Ахмед Елнаем Абд - 19 и 21 точки. И тук разликата между двата тима бе блокадата.