България победи с 3:1 (25:22, 29:27, 13:25, 25:23) гейма Полша във втория си мач от волейболния турнир на Олимпиадата!

В зала "Ърлс Корт" в Лондон момчетата на Найден Найденов и Камило Плачи показаха страхотен волейбол и тотално надиграха своя съперник, който е считан за един от главните фаворити за олимпийската титла. Цецо Соколов и компания обаче не се притесниха от факта, че Полша спечели Световната лига в София и че победи Италия в първия си мач и с чудесна игра завоюваха втора победа от два мача на Олимпиадата. С този успех българите почти сигурно си осигуриха и класиране за 1/4-финалите на турнира.

Мачът започна равностойно, но след няколко поредни силни сервиса на Бартош Курек, първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Полша. След почивката последваха силни минути за България и нашите успяха да изравнят при 10:10, след което и да поведат с 13:11. Второто техническо прекъсване дойде при точка преднина за България - 16:15, а ас на Виктор Йосифов направи преднината ни отново 2 точки за 18:16. Добрата игра на българите продължи, а двойна блокада и грешка в отбрана на Полша направи разликата цели 4 точки – 23:19. Мощна атака на Тодор Скримов пък затвори гейма в полза на България при 25:22!

Вторият гейм започна точка за точка, а за първи път разликата стана 2 точки в полза на България при 11:9 след два поредни аса на Цветан Соколов. Радостта обаче бе кратка и след 3 поредни точки Полша поведе с 12:11. Нашите обаче не останаха по-назад, също направиха 3 поредни точки и пак поведоха - 14:12, а второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:13 в полза на България. При 18:15 последва серия от 4 точки за Полша и така съперникът ни поведе в края на гейма. Добра защита и блок-аут на Тодор Скримов отново ни даде преднина за 22:21, което накара Андреа Анастази да поиска прекъсване. Това обаче не помогна, защото след него Цецо Соколов направи нов ас и увеличи българската преднина на 23:21. За наше съжаление Бартош Курек спаси поляците с ас при геймбол за България, с което изравни за 24:24. Гонитбата продължи до 28:27, когато успяхме да поемем топката след полската атака, а Тодор Скримов заби топката неспасяемо в полето на съперника и по този начин спечелихме и маратонския втори гейм след 29:27.

В началото на третия гейм поляците заложиха на много силен сервис, което им донесе успех и при първото техническо прекъсване те вече водеха със стабилен аванс от 4 точки. На моменти момчетата на Найден Найденов успяваха да намалят пасива си, но при второто техническо прекъсване разликата бе увеличена на 16:11 за Полша. До края на гейма българите изобщо не успяха да противодействат на поляците, които заиграха с много самочувствие и настроение и спечелиха гейма с 25:13.

Българите успяха да забравят бързо лошия трети гейм и в четвъртата част започнаха да играят по начина, с който спечелиха първите два гейма. Ас на Георги Братоев доведе до преднина 6:4, а веднага след това Тодор Алексиев с успешен блок направи 7:4 и накара Андреа Анастази да вземе прекъсване. След него обаче последва нова българска точка и 8:4 на първото техническо прекъсване. Преднината стана и 5 точки след ас на Соколов - 12:7, а при второто техническо прекъсване водехме с 16:11. Три поредни полски точки обаче намалиха преднината на България на само 2 точки. След прекъсването, поискано от Найден Найденов, Полша спечели още една точка, а серията бе прекъсната от мощна забивка на Цецо Соколов за 17:15. Силните полски изяви обаче продължиха и резултатът бе изравнен за 17:17. В следващите минути мачът вървеше точка за точка, но при 20:19 Георги Братоев хитро пусна топката в противниковото поле и България отново излезе напред с 2 точки. Преднината се запази, а при 24:23 Виктор Йосифов заби топката в полето на Полша и по този начин узакони страхотната българска победа!

Най-резултатен за България беше Цветан Соколов с 28 точки. Полякът Збигнев Бартман завърши с 21 точки.

В четвъртък България ще играе със състава на Австралия от 13.30 часа българско време.

Полша - България 1:3 (22:25, 27:29, 25:13, 23:25)

Полша: Пьотър Новаковски 5 точки, Михал Винярски 5, Бартош Курек 20, Збигнев Бартман 21, Лукаш Жигадло, Марчен Мозджонек 4, Кшищоф Игначак-либеро (Павел Загумни 4, Михал Руцияк, Жегош Косок 1, Якоб Ярош 1, Михал Кубияк 8)

България: Георги Братоев 3 точки, Цветан Соколов 28, Тодор Скримов 12, Тодор Алексиев 7, Теодор Тодоров 7, Виктор Йосифов 10, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Добромир Димитров, Валентин Братоев, Николай Николов 2)

зала "Ърлс Корт": 11 000 зрители
времетраене на мача: 114 минути.