Българският национален отбор по волейбол победи с 3:1 гейма САЩ във втората среща от шестия кръг на Световната волейболна лига, която се игра днес в препълнената зала „Конгресна” на Двореца на Културата и Спорта във Варна.

Волейболистите на Мартин Стоев започнаха отлично срещата и на първото техническо прекъсване водеха с 8:6, а на второто – с 16:14. „Трикольорите” нямаха проблеми с американците до края на гейма и го спечелиха с 25:20.

Във втората част обаче САЩ заигра по-добре и след като водеше и на двете прекъсвания, спечели частта с 25:20, изравнявайки резултата на 1:1 гейма.

Третата част не започна добре за националите ни, които губеха на първото техническо със 7:8. Те обаче подобриха блокадата си и на второ техническо прекъсване вече водеха с 16:13. Момчетата на Мартин Стоев поддържаха разликата до края на частта и в крайна сметка я спечелиха отново с 25:20.

В четвъртия гейм се появиха съмнения, че може отново да се стигне до тайбрек, както се случи в първия мач между двата тима, но Казийски и компания отново показаха голямата си класа и спечелиха гейма след дълго разиграване с 35:33, с което триумфираха и в мача с 3:1 гейма.

Така България завърши тазгодишната си кампания в Световната лига по волейбол с две победи над САЩ, и въпреки че няма да участва на финалите на този турнир, вече гледа уверено към Олимпийските игри в Пекин, където ще се бори за медали.

България - САЩ - 3:1 (25:20, 20:25, 25:20, 35:33)

България: Евгени Иванов 2 точки, Христо Цветанов 6, Андрей Жеков 3, Боян Йорданов 6, Тодор Алексиев 4, Пламен Константинов 15, Теодор Салпаров - либеро (Матей Казийски 11, Данаил Милушев 20, Красимир Гайдарски 5, Костадин Стойков)

САЩ: Шон Рууни 21, Томас Хоф 1, Кевин Хенсън 3, Гейбриъл Гарднър 17, Делано Томас 9, Скот Тузински 12, Ричард Ламбърн - либеро (Ричард Брендън Талиаферо, Филип Йитъртън 6, Брук Билингс)