България започна с победа участието си в група D на Европейското първенство по волейбол. Воденият от Камило Плачи отбор победи с 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:21) гейма Чехия в първия си мач от турнира, който се игра в зала "Видовишкова" в полския град Гдиня.

Първата точка в мача бе за отбора на Чехия, но въпреки това българските национали влязоха много концентрирано в мача и след първите няколко атаки взеха надмощие. България поведе с четири точки при първото техническо прекъсване – 8:4. Последваха две много силни игри на блок на Николай Николов и Цветан Соколов, а резултатът набъбна на 10:5.

Постепенно българите увеличиха още повече преднината си и тя достигна седем точки при второто техническо прекъсване – 16:9.

До края на първия гейм българските волейболисти играха съсредоточено и не позволиха на съперника да намали разликата, дори напротив тя се увеличи и достигна осем и девет точки. В крайна сметка България спечели първия гейм с 25:15 точки.

Вторият гейм българите също започнаха добре и още в началото поведоха с две точки разлика – 4:2. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на „трикольорите“.

Постепенно момчетата на Камило Плачи натрупаха по-голяма преднина, а разликата стигна шест точки при 15:9.

Цветан Соколов завърши по перфектен начин атака за България и второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:10 в полза на „трикольорите“.

След паузата чехите направиха добра серия от три точки и намалиха пасива си – 13:16.

Българите отново увеличиха аванса си – 21:17, когато на сервис линията застана Виктор Йосифов, който направи добра серия. Йосифов направи ас за 22:17, а след това с няколко добри сервиса направи резултата 24:17. България затвори гейма при 25:18.

В третия гейм чехите излязоха пределно мобилизирани, докато българските волейболисти бяха доста разконцентрирано и допуснаха много елементарни грешки в самото начало на частта, което донесе голяма преднина на съперниците ни. Чехия поведе със 7:0, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:3. Второто техническо прекъсване в третия гейм дойде при резултат 16:11.

Българите успяха да се върнат в гейма при 19:18 точки, когато дори можеха да изравнят резултата, но атаката на Цветан Соколов излезе в аут. Това разстрои още повече играта на българите и позволи на чехите да дръпнат с четири точки аванс – 23:19. До края на гейма „трикольорите“ не успяха да се върнат в гейма и чехите спечелиха с 25:22 точки.

Отборът на България започна пределно мобилизиран четвъртия гейм, като „трикольорите“ поведоха с 6:0, а първото техническо прекъсване в гейма бе при резултат 8:2. Разликата достигна осем точки при 13:5. Второто техническо прекъсване бе при резултат 16:7.

България водеше убедително с 22:13, когато последва леко отпускане в отбора и резултатът бе сведен до 24:20. Все пак България затвори мача с 25:21 точки.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 23 точки, а Тодор Алексиев завърши мача с 13, докато Николай Николов отбеляза 12 точки.

В първия мач от нашата група D Германия се наложи с категоричното 3:0 (25:20, 25:23, 25:19) гейма над олимпийския шампион и носител на трофея от Световната лига Русия. Турнирът се провежда в Дания и Полша.

Утре България играе срещу Германия от 16 часа.

Първият отбор в групата ще се класира директно за 1/4-финалите, а вторият и третият ще играят плейофи с втория и третия от Група "В", в която са домакините от Полша, Франция, Словакия и Турция.

България започна мача в следния състав: Георги Братоев - разпределител, Цветан Соколов - диагонал, Тодор Алексиев и Тодор Скримов - посрещачи, Виктор Йосифов и Николай Николов - центрове и Теодор Салпаров - либеро.