България загуби от Италия 2:3 (25:22, 22:25, 25:19, 23:25, 10:15) гейма в среща от световните квалификации за Мондиал 2010. Момичетата на Драган Нешич вече бяха загубили шансове да се класират за Световното първенство, но за сметка на това се опитаха да покажат истинските си възможности в срещата със Скуадра Адзура.

Първи рефер е Зорица Биелич от Сърбия с помощник Александър Пиасецки от Беларус.

България излезе без капитанката си Любка Дебърлиева в мача с Италия в Конелиано. Разпределителката ни е с висока температура и болна от грип. Въпреки препоръката на д-р Иван Канолов да не идва до залата тази вечер, тя е в „Зопас Арена” изведе тима ни официалното представяне в мача на честта заключителен за световните квалификации в Италия. Любка получи и червена роза от организаторите, а тимът ни грамота в рамка за изявите си.

В отсъствието на Дебърлиева, на нейно място играта ръководи Евелина Арсова, а останалите титулярки в зелени екипи на Драган Нешич са Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Радостина Рангелова – Цитигой, Елена Колева, Ева Янева и либеро Мария Филипова.

В срещата, която може да се нарече и сблъсък на най-привлекателните волейболистки в Конелиано, за Италия в бяло играят без сексимвола Франческа Пичинини в шестицата Джулия Пинчерато, Симона Риниери, Мартина Джуиджи, Джени Бараза, Серена Ортолани, Лучия Босети и Паола Кардуло – либеро.

Италия първа и очаквано си осигури виза за Мондиала в Япония догодина, а след нея тази вечер това направиха чехкините. Те надиграха Беларус с 3:1 гейма (25:21, 21:25, 25:18, 25:22).

Откриващата точка в мача бе дело на Ортолани 0:1, а след блокада срещу Илияна Петкова на Джуйджи резултатът стана 0:3. Радостина Рангелова – Цитигой се разписа за 3:4. Мощната Раниери обаче не ни позволи за изравним (3:5). Роди постигна две поредни точки за 5:6, а на първото техническо прекъсване губехме с 5:8, а след като инкасирахме нови две точки Нешич взе почивка. Първата точка на Ева Янева бе при 6:10, а на Арсова веднага след това от блокада. Масимо Барболини бе принуден и той да поиска прекъсване, след като догонихме домакините на турнира до 9:10. това му действие не ни разконцентрира и направихме 10:10. Бебето блокира за 11:11, но допуснахме негативна серия от три точки (11:14), а на прекъсването се стигна при 13:16. Отново Роди принуди наставникът на скуадрата да иска пауза, след като изравни за 16:16. за първи път България поведе на Италия при 17:16, повтори го при 19:18. При 20:20 лидерката Пичинини замени яката Раниери. Елена Колева накара залата да утихне след своя точка за 21:21, а и след малък обрат за 23:22. Чекмедже (ас с филе) направи Ева Янева – 24:22, а след грешка на Джуиджи България поведе на Италия с 1:0 гейма и 25:22 точки. При равностойни атака и посрещане до този обрат в гейма и то положителен за нас се стигна с по-добра блокада (5 срещу 2).

След като българските националки взеха първи гейм на Италия от всичките противници в Конелиано, първото повеждане в резултата за нашите във втория бе при 4:3, но след това водачеството отново бе за противничките. На първото прекъсване отстъпвахме с точка - 7:8. Нешич бе принуден да вземе почивка след две противникови точки за 7:10. След красива и успешна атака по диагонала на Ева Янева, при последвалото разиграване съдийката прие за добра топка в аут на Италия, Босети ни пусна ас за негативното 9:15, когато Цитигой бе заменена от Таня Събкова. Леко се отпуснахме в посрещане, а Арсова изпълни сервис в аут за 10:16. Нешич поиска ново спиране на играта при пасив от 6 точки – 12:18. Нова смяна в нашия състав имаше при 16:21, като Цветелина Заркова влезе за сервис вместо Колева. Габриела Коева смени за повишаване ръста на блокадата Арсова при 18:22. Ева Янева записа първи блок при 19:22, Коева я копира – 20:22. Страшимира Филипова направи добра атака по диагонала за 21:23, но сбърка сервиса си и даде гейм-бол за противничките. Илияна Петкова обаче направи 22-та родна точка докато Барболини сменяше Джоли, но от втори опит Италия изравни за 1:1 гейма с 22:25.

Италия започна добре, но българките успяха от пасив 1:4 да изравнят след ас на Филипова и грешка на Риниера за 4:4. След 5:5 и 6:6 с точка на Бебето, на първото техническо прекъсване на третия гейм вече губехме със 6:8. Страшимира Филипова записа първата си блокада в мача за 8:8, а след атака в аут на Италия, поведохме в резултата с 11:8. Продължихме серията си с ас на Илияна Петкова и блок на Колева до 13:8. Тези пет безответни точки накараха Барболини да вземе таймаут. Авансът ни стигна 6 точки при 15:9, но бързо ни върнаха три, а прекъсването дойде при 16:12. След 17:12 допуснахме слабостта си – поредни точки до 17:16. Страши Филипова по диагонала ни запази макар и минималния аванс. И тогава дойде нашата серия до 21:16. Двата отбора демонстрираха красива игра, дълги разигравания, битка, като в отделните елементи бяхме по-успешни. Таня Събкова влезе отново при 21:18. Арсова пусна ас за 23:19, Ева Янева блокира за 24:19, след което Мария Филипова отрази отлични и Янева завърши за 25:19 и 2:1 за България срещу Италия.

Първата точка в сметката на нашите в четвъртата част бе на Страшимира Филипова за 1:2, а Колева изравни за 2:2. Излизането ни напред в резултата бе след атака на Янева за 5:4 и удържахме без противников успех до 7:4. На прекъсването водехме с 8:6. Въпреки отличната защита на Италия и опитите за обрат, българките удържаха аванса си, като за 11:8 Ева Янева демонстрира зрелищна и силова атака през центъра от втора линия. Радосвета Тенева – Милишевич се появи в игра при мини обрат за Раниери и компания (11:12). Чрез Тенева, Янева и на два пъти Колева изравнявахме за 13:13, 14:14, 15:15, а влязохме на прекъсването с преднина – 16:15. Барболини взе пауза след точка на Янева за 17:15. Само чрез Раниери бяхме догонени на два пъти и обърнати – 17:17, 18:18 и 18:19. Вече при пасив от две точки (19:21) Нешич взе прекъсване. При 21:22 на полето отново влезе Франческа Пичинини, а Джоли направи изненадваща атака за 21:23. Тенева атакува, но през антената и даде гейм-бол на скуадрата (21:24), веднага след това се реваншира. Коева подсили България на блок на местото на Арсова и то успешно – 23:24, но грешка при мрежата на Страшимира Филипова ни коства частта с 23:25 и геймовете се изравниха 2:2.

Тайбрекът започна лошо за България с 0:3, 2:4, чрез Цитигой изравнихме за 4:4, а чрез блокади на нея и Арсова се стигна до 6:4 за националките ни. Ортолани и Джоли обаче обърнаха развоя в полза на Италия (6:7). Нешич извади Цитигой, пускайки Янева, но на смяната на игралните полета след ас на Риниера вече ле 6:8. Тенева бе заменена от Събкова. Но от другата страна на мрежата стояха най-добрите в това число Пичинини. Две блокади и ас на Ортолани позволиха на домакините да дръпнат с 8:12. Заркова влезе на местото на Илияна Петкова. Заркова се разипса и повали Секоло за 9:13, след което Тенева постигна единична блокада. Мач-болът за Италия бе факт при 10:14 след това акция на Ортолани. А блокада на Джуидже донесе успеха на домакините с 10:15 точки.

Така Италия направи 3 победи от 3 мача, но само българките успяха да вземат два гейма от тях.

България: Евелина Арсова 5, Страшимира Филипова11, Илияна Петкова 8, Радостина Рангелова – Цитигой 10, Елена Колева15, Ева Янева 24 и либеро Мария Филипова (Таня Събкова, Радосвета Тенева 4, Цветелина Заркова 1, Габриела Коева 1)

Италия: Джулия Пинчерато 2, Симона Риниери 19, Мартина Джуиджи 9, Джени Бараза 3, Серена Ортолани 22, Лучия Босети 12, Паола Кардуло – либеро (Мануела Секоло 1, Франческа Пичинини, Симона Джиоли 11)