Българският национален отбор по волейбол победи с 3:1 (26:24, 25:19, 18:25, 25:22) у дома Финландия в среща от петия кръг в група С на Световната лига по волейбол, пред 5400 зрители в зала „Конгресна” във Варна.

Може би най-решителен за крайния изход в мача беше първият гейм. Възпитаниците на Мартин Стоев изоставаха с 20:23, но с добри изяви в нападение успяха да обърнат резултата до 26:24

Първата част протече доста оспорвано. Геймът започна трудно за родните „трикольори”, които губеха с 3:6 в началото, след което Мартин Стоев взе прекъсване. Все пак Финландия успя да увеличи аванса си на 4 точки при първото техническо прекъсване – 8:4. Предната на скандинавския тим успя да се запази такава и при втората техническа пауза, дошла при 16:12 за гостите. От тук насетне родните национали съумяха да изравнят резултата след 4 последователни точки. В самия край на гейма финландците все още имаха преднина от 2 точки, но допуснаха пълен обрат, за да спечели България с 26:24 този първи гейм.

Във втория гейм нашите направо смазаха своя съперник, като още в самото начало поведоха с 5:3. Гостите, водени от наставника Мауро Беруто, обаче успяха да обърнат нещата до 7:6 за тях, но нашите поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. Постепенно възпитаниците на Мартин Стоев започнаха да играят с по-голямо самочувствие и увеличиха преднината си на 3 точки при 12:9, а след това и на 5 при 16:11 на втората техническа пауза. С отлични изяви в този момент за България бе Владо Николов. До края на гейма „трикольори” не изпуснаха инициативата. Първо те поведоха с 20:13, а след това и с 22:15, за да затворят в крайна сметка гейма с 25:19 в своя полза.

В третата част финландците отново се поокопитиха и започнаха да се борят с всички сили за всяка една точка. Все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. И след това играта продължи да бъде равностойна, а финландците дори поведоха с 13:10. След това те продължиха да увеличават преднината си и втората техническа пауза дойде при 16:11 в тяхна полза. Възпитаниците на Мартин Стоев окончателно се предадоха да гонят нещо в този гейм, след като губеха с 13:20. В крайна сметка Финландия спечели частта с 25:18 и намали резултата до 2:1 гейма в полза на България.

Четвъртата част също бе изключително оспорвана. В самото начало България поведе с 5:3 и след това със 7:5, но след това допусна обрат до 8:7 за Финландия при първата техническа пауза. След това битката продължи да се води точка за точка, като ту единият тим имаше предимство, ту другият. България успя да стигне до точка аванс при втората техническа пауза, дошла при 16:15 за нашите. Те успяха да поведат след това и с 20:18. Финландците обаче не се предадоха в този момент и изравниха отново играта и резултата – 22:22. Тук обаче настъпи звездният миг за момчетата на Мартин Стоев, които отбелязаха две безответни точки и поведоха с 24:22, а след това и затвориха гейма при 25:22.

Това е шеста победа за българите, които изгубиха шансове да спечелят първото място в групата.

Лидер е отборът на САЩ, който има актив от 19 точки (9 победи и 1 загуба).

Състави:

България: Евгени Иванов 8 точки, Андрей Жеков 2, Матей Казийски 15, Владимир Николов 13, Теодор Богданов 5, Тодор Алексиев 14, Теодор Салпаров - либеро (Пламен Константинов, Костадин Стойков 3, Данаил Милушев 5, Иван Станев, Николай Николов)

Финландия: Мико Еско 4, Мати Хейтанен 7, Оли Кунари 13, Мико Ойванен 18, Константин Шумов 6, Мати Ойванен 6, Паси Хиваринен - либеро (Йони Маркула, Оли-Пека Оянсиву 1, Юка Лехтонен, Анти Силтала 2, Хенри Туоми)