Националният отбор на България за мъже спечели първата си от трите контролни срещи във Варна срещу гостуващия отбор на Турция с 4:0 (25:18, 25:13, 25:19, 25:21).

Като цяло, надмощието на българския отбор беше пълно. Лъвовете надиграха домакините на предстоящото Европейско първенство във всички елементи на играта, без посрещането, където двата тима бяха сравнително равностойни по показатели.

От осемте технически прекъсвания в четирите изиграни гейма Турция водеше в резултата единствено при първото - с 5:8. България изигра първите три части в постоянен състав като спечели и трите с убедителна разлика. Най-явно превъзходството на българите беше във втория гейм, когато те бяха натрупали цели 11 точки разлика до втората задължителна почивка, за да победят с разгромното 25:13. В четвъртия гейм двамата наставници пуснаха в игра по пет резервни състезатели, но изходът отново беше в полза на домакините.

Тримата крайни нападатели на Силвано Пранди бяха най-резултатни в мача. Тодор Алексиев завърши с 15 точки, Владимир Николов - с 14, а Матей Казийски - с 13. Като титуляр и в четирите гейма отново игра центърът Виктор Йосифов, който отбеляза 8 точки.

Най-очебийно бе предимството на лъвовете при изпълнението на начални удари. Нашите записаха цели 8 аса в спаринга срещу нито един за съперника.

Следващата контрола е утре отново от 17.40 ч. в Двореца на културата и спорта във Варна.

България: Андрей Жеков - 2 точки (0 аса, 1 атака, 1 блокада), Владимир Николов - 14 (2, 9, 3), Матей Казийски - 13 (0, 12, 1), Тодор Алексиев - 15 (2, 12, 1), Виктор Йосифов - 8 (2, 5, 1), Христо Цветанов - 7 (0, 3, 4), либеро Владислав Иванов, Георги Братоев, Цветан Соколов - 4 (0, 4, 0), Методи Ананиев - 4 (0, 3, 1), Валентин Братоев - 3 (2, 0, 1), Светозар Иванов - 3 (0, 2, 1), старши треньор Силвано Пранди.

Турция: Екши - 1 точка (0 аса, 1 атака, 0 блокади), Коскюн - 5 (0, 5, 0), Йонер - 7 (0, 6, 1), Таник - 8 (0, 8, 0), Дунге - 5 (0, 4, 1), Персук - 2 (0, 2, 0), либеро Шахин, Кескин - 3 (0, 1, 2), Коч - 1 (0, 1, 0), Гюч - 3 (0, 3, 0), Батур - 9 (0, 8, 1), Чин, старши треньор Фаусто Полидори.