България размаза шампиона на Азия – Австралия с 3:0 гейма (25:17, 25:19, 25:13). Това е пети успех за момчетата на Мартин Стоев в Световната Купа, като от двубоя нашите излязоха с плюс 26 точки и по този начин запазиха третото си място и увеличиха преднината пред САЩ във втория коефициент – точковата разлика. България надделя над трети континентален шампион – Испания (Европа), Египет (Африка), Австралия (Азия).

В седмия мач от Световната купа Мартин Стоев направи промяна в стартовата шестица, като на мястото на капитана Пламен Константинов пусна Тодор Алексиев. Причина за това е проблем с кръста, който Гибона получи при вчерашната победа с 3:0 над Корея.

Титуляри за България излязоха Евгени Иванов, Красимир Гайдарски, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Тодор Алексиев и либерото Теодор Салпаров.

Двубоят бе наблюдаван на живо в зала „Момутаро” от бившия футболист на Левски и настоящ на Хирошима Илиян Стоянов и съпругата му Ивета и техни приятели, които за първи път тази година в „страната на изгряващото слънце” подкрепяха националите с възгласи „българи юнаци”.

Мачът започна от самото начало с надмощие на българите като чрез точки на Матей Казийски и Евгени Иванов нашите дръпнаха с 4:2, допуснаха изравняване след австралийска блокада и точка на диагонала Пол Керъл.

Капитанът на младежкия ни национален отбор спечелен бронзовите медали на световното първенство в Техеран Тодор Алексиев се разписа за първи път при 8:6 за първо техническо прекъсване. Последва ас на Владимир Николов.

Алексиев атакува и реализира са за 12:8, до аванс от шест точки се стигна с две отлични блокади на Гайдарски-Казийски и Жеков. Второ техническо прекъсване дойде при 16:10 след атака през центъра на Алексиев.

Веднага след това Евгени Иванов направи контра, а Владо Николов блокада, с което дръпнахме с 8 точки за 18:10.

Австралийците предприеха някой тактически смени, но това повлия на резултата за кратко. За 21:12 Тодор Алексиев се разписа на два пъти от атака и контра.

Най-успешният реализатор на Световната купа до момента Пол Керъл постигна ас за 23:16 като това бе трета поредна точка за „кенгурата”.

Стоев пусна за едно разиграване Николай Николов на мястото на Красимир Гайдарски, а Алексиев донесе първи геймбол за България при 24:16, Геймът бе затворен от Владо Николов за 25:17.

Българите показаха отлична концентрация и взаимодействия ограничавайки до минимум своите грешки.

До първо техническо прекъсване във втория гейм българите имаха предимство след атаки на Матей Казийски и Тодор Алексиев.

Блокадата ни бе добра като два пъти поред Красимир Гайдарски бе отличен на мрежата за 7:5. След 8:6, обаче австралийците ни догониха изравнявайки резултата. Евгени Иванов сгреши от сервис за 14:14. Владо Николов направи същата грешка за 15:15.

Андрей Жеков умело пусна топката в полето на „кенгурата” за второто техническо прекъсване 16:15.

Отново със същото разиграване разпределителят ни постигна 17:16 оставайки в историята последното осмо равенство. Красива бе точката на Владимир Николов за 19:16, при която диагоналът ни посрещна топката премина в полето на Австралия и падна без да бъде отиграна.

Матей Казийски се разписа последователно на два пъти за 21:16. Тодор Алексиев отново даде предимство от пет точки за 23:18, а едва седма точка реализира диагоналът на Австралия Пол Керъл за 23:19.

Играчът на италианския Корелиано Тодор Алексиев затвори втората част с 25:19.

Звездният миг на Австралия срещу България бе в началото на третата част, когато играчите от зеления континент поведоха на българските лъвове с 4:0. Матей Казийски прекъсна негативната серия като след точки на волейболист номер 1 на Европа за 2006 година и единична блокада на Евгени Иванов изравнихме за 5:5.

Андрю Грант атакува в аут, но съотборниците му изравниха за втори и последен път в гейма за 6:6.

Първо техническо прекъсване дойде при 8:6 за България, след което на шеста скорост волейболистите ни отнесоха Австралия.

Матей Казийски направи серия от три точки и резултатът стана 15:10. Вторият таймаут бе при шест точки за нас 16:10. Треньорът на Австралия Ръсел Боржеао извади диагонала си Пол Керъл залагайки на Нейтън Робъртс.

Нашите направиха серия от 8 поредни точки за 18:10, авансът от осем точки бе запазен чрез атака на Тодор Алексиев през центъра за 19:11. Реферите не зачетоха ас на Андрей Жеков за 21:11 отсъждайки, че топката е излязла в аут.

След 21:12 точки за България бяха дело на Владо Николов, Евгени Иванов, Тодор Алексиев и ас на Матей Казийски. Националите ни взеха третия гейм с 25:13, а с това и втора чиста поредна победа с 3:0, този път срещу Австралия.

Матей Казийски бе избран за играч на мача, след като отбеляза 17 точки, имаше 75% успешна атака и 85% на посрещане. По този начин стана първият българин спечелил два пъти плюшения розов талисман на Световната купа два пъти. България имаше надмощие в абсолютно всички елементи - на блокада 15 точки срещу 2, атака 40 срещу 27, асове 4 срещу 3.

България е с актив от 5 победи и 2 загуби и запазва третото си място във временното класиране.

Утре от 8:35 часа играем последен мач в Окаяма срещу Тунис.

България: Евгени Иванов 6, Андрей Жеков 4, Красимир Гайдарски 5, Матей Казийски 17, Владимир Николов 12, Тодор Алексиев 15 (65% атака), Теодор Салпаров – либеро (62% посрещане), (Николай Николов)

Старши треньор: Мартин Стоев

Австралия: Харди Бенджамин 13, Люк Чамбъл 2, Игор Юдин 3, Дейвид Гъргюсън 2, Пол Керъл 9, Брет Алдерман 1, Филип Десалво – либеро, (Матю Йънг 1, Андрю Грант 1, Нейтън Робъртс, Андрю Ърл,)

Старши треньор: Ръсел Боржеао