България завърши без загуба в световните квалификации във Варна, след като днес постигна трета победа, този път срещу Холандия с 3:1 гейма. Компания на националите ни на Световното първенство догодина в Италия от нашата група ще прави Чехия, която остана втора в класирането с две победи и една загуба.

Наставникът на България Силвано Пранди започна срещата със същата шестица, както в мача срещу Чехия вчера - Христо Цветанов, Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Матей Казийски, Владимир Николов, Тодор Алексиев и либеро Владислав Иванов.

Срещата започна оспорвано, като резултата бе изравняван три пъти до 3:3. След това обаче както вчера отличната блокада и защита позволи на националите ни да поведат с 2 точки - 5:3. При първото техническо прекъсване те водеха с 8:4. България продължи да трупа аванс, който нарасна до 6 точки при 11:5. След няколко грешки на националите ни обаче, Холандия успя реализира 5 безответни точки, две от които бяха асове, и изравни резултата при 14 равни, след което поведе в резултата. Това принуди Силвано Пранди да пусне в игра Методи Ананиев на мястото на Казийски. Второто техническо прекъсване дойде при точка преднина за "лалетата". Началният удар на Холандия продължи да затруднява българите, което доведе до увеличение на аванса им до 3 точки - 19:16. При 21:18 за холандците в игра се появи и Виктор Йосифов на мястото на Гайдарски. Независимо, че пропиляха два геймбола, холандците успяха да вземат гейма с 25:23.

Втората част започна много оспорвано и резултатът бе изравняван 4 пъти до 4:4, след което холандците дръпнаха с 2 точки - 6:4. България обаче изравни при 6:6 и дори успя да поведе. При първото техническо прекъсване авансът на националите ни бе точка - 8:7. Постепенно преднината на България достигна 3 точки при 10:7. При втората техническа пауза България имаше преднина от 6 точки - 16:10. Тя набъбна до 8 точки при 18:10 и 20:12 за България. До края на гейма националите ни нямаха никакви проблеми и го затвориха с 25:16.

През третата част България започна много по-добре, сервисът на отбора потръгна и след едно изравняване националите ни поведоха с 6:1. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 в полза на България. Независимо че успяха да поведат с 6 точки при 10:4, българите позволиха на "лалетата" да намалят пасива си до 2 точки при 9:11. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за България. До края на гейма националите ни нямаха никакви проблеми и спечелиха частта с 25:18.Четвъртият гейм започна оспорвано с три поредни изравнявания, след което холандците взеха преднина от 2 точки - 5:3. България изравни при 6:6, но при първото техническо прекъсване националите ни изоставаха с 2 точки. След три изравнявания след техническото прекъсване, последното при 10 равни, България поведе с 2 точки - 12:10. При второто прекъсване резултатът бе 16:12 в полза на националите ни. До края на гейма българите не играха добре, позволиха авансът им да бъде намален до 1 точки при 24:23, но все пак спечелиха гейма, с което и мача с 3:1 гейма.

В първият мач от днешната програма Чехия трудно победи Португалия с след тайбрек с 3:2 /25:16, 22:25, 25:12, 13:25, 15:8/. На Световното първенство в Италия освен България, която се класира още вчера, ще играе и отборът на Чехия.