България победи с 3:2 (25:21, 23:25, 25:22, 20:25 , 15:9) Германия за 139 минути във втория ни двубой в Световната волейболна лига за мъже и постигна първа победа в надпреварата за сезона.

Стартовият състав на България днес бе Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов и Владислав Иванов-либеро.

Посещаемостта на двубоя в ДКС във Варна бе шокиращо слаба - едва около 1500 зрители, които обаче направиха всичко по силите си, за да подкрепят Владо Николов, Казийски и компания.

Първият гейм започна неприятно, още повече с оглед на вчерашната изненадваща загуба, която ни нанесе Бундестима. Немците поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Добрата игра на Германия продължи и разликата от три точки се запази и до втория автоматичен таймаут за 16:13. България обаче заигра силно в края и дръпна с 20:19, за да се стигне до крайното 25:21 с решителни последни две точки на вездесъщия Владимир Николов.

При първото прекъсване във втората част резултатът бе същият като през първата – 8:5 за гостите. Дежа вю имаше и на втория таймаут - отново 16:13 за Германия. Българският тим се активизира и изравни за 20:20, но немците отново дръпнаха в резултата с 23:21, за да бият в крайна сметка за 25:23 и да изравнят на 1:1.

Нашите се стегнаха в третия гейм и дръпнаха с 8:6, но гостите бързо поведоха с 10:9 и направиха интригата в мача още по-голяма. Българите поведоха 11:10, като резултатът се движеше точка за точка, за да се стигне до прекъсване при 16:15 в полза на Германия. Лъвовете обаче обърнаха до 19:17, а след това поведохме с 23:20 и затворихме частта с 25:22 и дръпнахме с 2:1 в двубоя.

Четвъртият гейм започна по добре познат сценарии от първите два – 8:5 за Бундестима при първата задължителна почивка, а след това дръпнаха с 10:5 и 16:14 на второто техническо. Германия поведе с 19:15 и 22:16 и спечели с 25:20 за 2:2 гейма.

В тайбрека нашите дръпнаха стабилно с 5:0 след поредица мощни сервиси на капитана ни Владо Николов, а размяната дойде при категоричното 8:2 за лъвовете, за да се стигне до успех с 15:9 в гейма и победа за България с 3:2 в мача.

Над всички в двубоя бе именно Владимир Николов, който заби 27 точки. За гостите от Германия Роберт Кром се отличи с 21.

Припомняме, че вчера нашите загубиха с 2:3 гейма в първия двубой на новия селекционер Радостин Стойчев начело на тима, който днес успя да постигне първи успех в официален двубой с трикольорите.

Неприятен е фактът, че спечелихме само 3 от възможните 6 точки от двата мача с Германия - 2 за победата с тайбрек днес и 1 за загубата с 2:3 вчера и сега ще ни бъде много по-трудно в битката за първото място в групата с Русия.

Съставите:

България: Андрей Жеков 4, Матей Казийски 15, Владимир Николов 27, Виктор Йосифов 6, Теодор тодоров 7, Тодор Алексиев 12, Владислав Иванов-либеро (Христо Цветанов, Константин Митев 1, Николай Пенчев 1, Цветан Соколов).

Германия: Себастиян Шварц 5, Симон Тишер 7, Маркус Бьоме 11, Йохан Шопс 22, Роберт Кром 21, Мас Гюнтер 8, Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Поп 6, Денис Калиберда 3, Кристиян Дюнс 1, Патрик Стюрвалд).