България няма да е участник на второ поредно Световно първенство по волейбол за жени. Националките ни претърпяха втора поредна загуба по идентичен начин на решителната квалификация за Мундиала в Япония като позволиха на Беларус на ги бие с 1:3 гейма (25:18, 16:25, 23:25, 22:25). В Конелиано момичетата на Драган Нешич идентично с мача с Чехия вчера изиграха добър първи гейм и след това бяха надиграни.

Пред 900 зрители в „Зопас Арена” след два лоши втори и трети гейма, в четвъртата част нашите бяха водещи и в играта и резултата след смени в състава. Ти обаче допуснаха Беларус не само да стопи аванса ни от 5 точки, но и да ни обърне. Нашите реализираха 4 аса срещу 10 за противничките, имахме по-лошо посрещане в проценти и по-равностойна атака и напълно еднакъв брой блокади – 8 на 8. Най-много точки и добри показатели за тима ни има Елена Колева – 20, Янева добави 14 точки. За Белърус със съветник Николай Карпол пък Екатерина Скрабатун постигна 21, а Шевченко и Кавалчук по 15 точки.

Така отново Любка Дебърлиева и компания изпуснаха шанса си да играя на Световно първенство. Умората от много мачове, пътувания и бронзовия медал от Европейската лига също може да е оказал влиянието си в Конелиано. Сега пред волейболистките ни остава кратка почивка и нов лагер за Европейското първенство през септември в Полша.

Драган Нешич по традиция заложи на шестте титулярни състезателки: Любка Дебърлиева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Радостина Рангелова – Цитигой, Елена Колева, Ева Янева и либеро Мария Филипова. В квадрата останаха Таня Събкова, Евелина Арсова, Цветелина Заркова, Габриела Коева, Радосвета Тенева- Милшевич.

За Беларус започнаха: Палчеуская, Климович, Скрабатун, Аксенава, Шевченко, Кавалчук и либеро Маркоуская.

За първи път в последните си срещи националките откриха мача със своя точка – Страшимира Филипова заби в полето на Беларус за 1:0, а веднага след нея Елена Колева направи ас – 2:0. След като блокадата ни направи 4:1, 200-сантиметровата Аксенава атакува успешно (4:2). Колева реализира за 6:3, Ева Янева блокира за 7:3. На първото техническо прекъсване влязохме с 4 точки аванс – 8:4.

За Беларус състезателката на Петър Дочев във Волеро Цюрих направи точка за 9:6 и 10:7, надлъгвайки българската блокада. Ева Янева отново се разписа за 13:8, но при 15:10 сбърка от сервис, след което противничките ни да реализират три поредни точки. На второто техническо прекъсване авансът ни бе 3 точки (16:13). Реализирахме две нови и това накара наставникът на Беларус да поиска почивка при 18:13. Страхотно и доста аплодирано бе разиграването за 18:14, при което всичките ни момичета спасиха уникални топки, но в крайна сметка Скрабатун реализира.

Елена Колева прекъсна негативното ни кратка серия с точка за 19:15 и отиде на сервис. С по-добро посрещане (81% на 59% и такова перфектно 69% на 50%) и атака (46% на 33%) заслужено бяхме водещи в резултата До края на частта за България точки записаха Страшимира Филипова (21:16), Ева Янева (23:17), Илиана Петкова (24:17), а геймът бе затворен от седмата точка в актива на Янева – 25:18.

След като тренира индивидуално сутринта заради болки в бедрения мускул на десния крак Ева Янева даде местото си на полето на Таня Събкова в началото на втория гейм, когато допуснахме ужасяващ пасив – 0:7 точки. Играещата във френския Кан националка се върна при резултат 8:15. Преди това на първото техническо прекъсване губехме с 1:8, Радостина Рангелова-Цитигой реализира за 2:8 и 6:10, Събкова за 5:10, а втората пауза бе при 9:16. Габриела Коева смени Филипова при 10:18, а когато вече губехме с 11:20 Нешич взе прекъсване. Друга смяна на селекционера ни бе на поста разпределител – на местото на Дебърлиева – Арсова. Илияна Петкова – Бебето бе добре на мрежата и блокира за 13:21. Две поредни успешни атаки на Скрабатун инкасирахме до 13:23. Янева сгреши началния си удар и даде гейм-бол на Беларус 15:24. Аксана Кавалчук пък затвори частта при 16:25.

Лошият сценарии от първия ни мач – загуба от Чехия бе на път да се повтори и срещу Беларус – добър първи гейм, слаб втори, загуба на вяра и концентрация в третия. След равностойно начало на частта Елена Колева през центъра от втора линия се отчете за 3:3. След игра точка за точка, за малко излязохме напред след ас на Дебърлиева при 6:5 – ас Любка Дебърлиева. На първо техническо прекъсване губехме със 7:8. Имахме шанс да изравним, но не успяхме, а напротив допуснахме нов пасив от 3 точки 11:14. Елена Колева ни доближи до 14:15, но чрез точка на Каварчук на второто техническо прекъсване отстъпвахме с 14:16. При 14:17 в игра влезе Радосвета Тенева - Милишевич на местото на Цитигой. При 14:19 пък Арсова отново замени Дебърлева. Беларус пропука блокадата ни за 15:21 и 17:22. Тенева-Милишевич направи точка след като топката излезе в аут от противниковата блокада за 18:22 и след нови две родни точки, Ханчароу поиска пауза защото България се доближи на 2 точки от неговите избранички (20:22). При първи гейм-бол за Беларус (20:24) Страшимира Филипова реализира, дойде и 22:24, Ева Янева пусна за 23:24 и противника поиска пауза. Оспорваното разиграване завърши с успешна атака в полето ни на Кавалчук и така след 23:25 точки от водещи станахме отстъпващи – 1:2 гейма.

Добре започнахме в четвъртата част (5:3, 8:4) като Нешич остави на полето Евелина Арсова, Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Радосвета Тенева – Милишевич, Елена Колева, Ева Янева и Мария Филипова. След две атаки в аут на Милишевич обаче бяхме настигнати до 8:6 след насочен в нея сервис на 200-сантиметровата Аксенава. От трети опит Радосвета се разписа 9:6, последва я и Ева Янева (10:7). Не бе свирена мрежа на състезателките на Беларус, а точка в тяхна полза за 10:8. След атака извън игралното поле на Янева се регистрира само точка аванс за нашите – 11:10, Ева обаче постигна точка директно от сервис за 13:10. Две поредни точки на Колева ни изведоха до 15:11, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12. Колева направи ас за 17:12. при 19:16 Цветелина Заркова замени Илияна Петкова. България допусна една от слабостите си – да инкасираме негативна серия при нас голям аванс и Беларус ни догони и изравни за 20:20. След почивка Нешич пусна в игра на местото на Тенава-Милишевич и Таня Събкова, но за едно разиграване. До пълен обрат не се стигна веднага заради след точка на Заркова, но след това със своя атака и грешка на Янева вече губехме с 21:23. След точка на Тенева, Колева излезе за сметка на Цитигой при 22:23. Кавалчук обаче повели Янев за 23:24 и Колева се върна на полето. Тенева не успя да прехвърли топката от другата страна на мрежата и така паднахме с 22:25 и 1:3 гейма.

България: Любка Дебърлиева 3, Страшимира Филипова 6, Илияна Петкова 5, Радостина Рангелова – Цитигой 5, Елена Колева 20, Ева Янева 14,  Мария Филипова – либеро (Таня Събкова 2, Евелина Арсова 1, Цветелина Заркова 1, Габриела Коева, Радосвета Тенева- Милшевич 7)

Беларус: Палчеуская 5, Климович 7, Скрабатун 21, Аксенава 14, Шевченко 15, Кавалчук 15, Маркоуская - либеро