България записа втора победа в 20-тото юбилейно издание на Световната лига. Волейболните ни национали излязоха от психологическата дупка, показаха самочувствие и успешна игра, с която се наложиха над Русия като гости с 3:1 гейма (31:29, 16:25, 25:23, 25:20) пред 6895 зрители в Хабаровск. Така нашите останаха на трето място в групата със 6 точки и актив от две победи и три загуби. Куба е лидер с 12 точки след победа в Япония с 3:0 гейма, а Русия е втора с 9 точки, японците са четвърти с 3 точки. Приятната изненада в тима ни бе включването на резервата Методи Ананиев. Капитанът на шампиона Левски Сиконко показа умна и силна игра в различните елементи.

103 минути духов оркестър свири и озвучи победата на Жеков и компания над Сборная в традиционно хокейната зала Платинум Арена. Отборът ни показа желание, отборен дух и добра игра на мрежата, и в посрещане. Срещу един от най-трудните ни съперници през последните години, нашите взеха не само реванш за предишни загуби от Полтавски и компания. Този път с няколко ключови факта в своя полза – бившият помощник треньор на Русия Камило Плачи, сега в нашия щаб, Салпаров и Казийски, които не само добре познават руснаците, но имат какво да покажат на новият наставник на домакините Даниеле Баньоли.

Родният щаб бе направил и една промяна в изгледа си – смяна на екипите си – за първи път Пранди и компания се появиха с по-неофициалните червени тениски и тъмносиньо долнище. За помощникът на Пранди – Камило Плачи този мач бе завръщане в Русия, след като той бе помощник треньор на Владимир Алекно на Сборная.

Силвано Пранди предприе няколко промени в стартовата шестица на България, като в първи мач титуляр пусна Мирослав Градинаров, а при центровете заложи на Красимир Гайдарски и Светозар Иванов. В Хабаровск първата родна точка бе дело на Владимир Николов, а след ас на Красимир Гайдарски поведохме с 2:1. Светозар Иванов изравни за 3:3. След добро спасяване на два руски атака, Полтавски реализира от блок последвалото разиграване. Грешка на Мирослав Градинарон даде аванс на руснаците - 4:5, Владо Николов откри точковата си сметка при 5:6. След това се разписа и Матей Казийски (6:7), последва грешен сервис на Жеков и първо техническо прекъсване в мача при 6:8. Въпреки болките в глезена си, след като на последната тренировка преди среща плеймейкърът ни е стъпил върху крака на Цветан Соколов и е напуснал заниманието по-рано, на инжекции Андрей игра и то не лошо. Роден троен блок помогна да вземем 7-ма точка (7:8). Матей обаче сгреши начален удар, след това Жеков и Гайдарски не се намериха – 7:9. Гранкин сервис в аут и още е една грешка на Сборная направи 9:10. Светозар Иванов чрез блокада изравни за 10:10. Домакините обаче взеха аванс след ас на Бережко, след това блокадата на противника дръпта с 10:13. След грешка на Градинаров за 11:15 бе заменен от Методи Ананиев, който веднага реализира (12:15), но след това Мечката прати топката в мрежата от начален удар за второ техническо прекъсване при 12:16. Владо Николов бе волейболистът, който променяше цифровото съотношение на точките - 13:17, но Максим Михайлов по родната блокада реализира за 13:19, след това Владо го копира за 14:19. Жеков с добър сервис постигна 15:19 и това накара Баньоли да вземе почивка.

Матей завърши родната атака за 17:19 след отлични спасявания на Салпаров и Ананиев. Даниеле Баньоли предприе смяна Бутко излезе, а Полтавски влезе. Мощна бе акцията на Методи Ананиев за 18:20, а следващата точка пак бе за нас след ката Семен Полтавски прати топката в аут (19:20), от нашия тим Гайдарски отговори с ас - 20:20. Баньори извади Бережко и пусна Сивзелез. При 21:21 Цветан Соколов влезе за минутка на местото на Жеков, но от трети опит с тройна руска блокада срещу атака на Владо Русия взе точка (21:22), последва неразбирателство в нашия тим (21:23). Добра комбинация на Жеков и Светозар Иванов за 22:23, Полтавски донесе геймбол на Русия при 22:24, но Матей пусна над очакващата го блокада за 23:24. Професора извади Светозар Иванов и пусна Христо Цветанов, а Казийски направи обрата - 24:24. Противникът ни подари първи наш гейм-бол след своя грешка (25:24), Цветанов отиде на сервис, но Полтавски изравни 25:25. Родната блокада с участието на Жеков направи така, че пак излязохме напред в резултата (26:25). Полтавски изравни отново, но с доза български късмет трети път имахме гейм-бол при 27:26. Матей сгреши сервиса си за 27:27. Родната блокада изненада руснаците и пак дръпнахме (28:27), след което последва нервна игра точка за точка. Владо Николов сбърка сервис за последното равенство (29:29), а след дълго разиграване с няколко опита за точка на Ананиев, Влади Николов реализира и след това затвори частта при 31:29, което даде първия гейм в полза на България.

Бережко с мощна така откри втория гейм (0:1), след което последва българска серия от точки - Гайдарски за 1:2, Ананиев последователно за 2:4 и 3:4. Владо Николов постигна 9-та си точка от началото на мач за 4:5. След това руснаците успяха да реализират 4 поредни точки и взеха първата пауза с 4:8. Гайдарски две поредни разигравания бе победител при 7:10 и 8:10. Видяхме ас на Матей за 9:10, но следващия го сбърка (9:11). Тройна родна блокада посрещна атаката на Тетюхин и не позволи топката да премине в нашето поле - 10:11. За да се реваншира за грешката си в посрещане, Ананиев набързо мощно реализира за 11:13. Светозар Иванов през центъра направи 13:14, а Николов изравни за 14:14. Ас на капитана Тетюхин дойде за втората пауза 14:16, но следващия сервис го сгреши (15:16). След два пъти повече грешки от начален удар Пранди взе почивка при 15:18. Полтавски мощно реализира на два пъти за 16:20 с помощта и на 217-сантиметровия Казаков. Не с особени усилия Сборная направи пет поредни успешни атака и дръпна с 16:21. Владо Николов прекъсна тази серия с успешна атака. Диагоналът ни обаче атакува в аут за 16:24 и от първи опит домакините затвориха частта със 16:25, а с това изравниха за 1:1 гейма.

Казийски откри сметката ни в третата част (1:2), а Методи Ананиев надскочи очакващата го блокада (2:2) и грешки от другата страна на мрежата ни позволиха да поведем от самото начало 4:2. Развоят накара Баньоли да поиска почивка. Това даде резултат и Русия изравни (4:4, 5:5). Светозар Иванов направи грешка от сервис – 6:6, но и Полтавски сбърка – 7:6. Тетюхин бе играчът, който ни атакува успешно (7:7), а чрез Казийски България за първи път влезе в техническо прекъсване в аванс в резултата – 8:7. Матей пак постигна ас – 9:7. Владо Николов спечели разиграването за 12:11, а чрез Методи Ананиев се стигна до 14:11. Преднината ни от 3 точки се запази след точка дело на Казийски 15:12. Максим Михайлов пък бе пуснат в игра, както и Сивозелез. И второто прекъсване бе за нас – 16:13 и на фона на жива духова музика двамата селекционери дадоха указания на избраниците си. Тройната българска блокада спря Сергей Тетюхин за 17:14. Дниеле Баньоли смени разпределителя си като извади Гранкин и заложи на Александър Бутко. 217-сантиметровия Казаков надигра 209-сантиметровия Светозар Иванов за 18:16. Последва 6-ти ас за България срещу 3 за Русия. След нова точка за Русия и доста смени в техния състав, Пранди поиска почивка при 18:17. Отново поведохме с 3 точки след две поредни акции на Ананиев (20:17). След добро спасяване на Салпаров и атака на Николов на два пъти се стигна до 22:19. Реализирана точка директно от сервис донесе радост на Светозар Иванов – 23:19. Казийски ни даде гейм-бол при 24:20. Не успяхме да поведем с 2:1 гейма от първи и втори опит, след като ни попречи Сергей Тетюхин и тройната руска блокада – 24:22. И от трети опит не стана след точка на Сиводелез (24:23), а Пранди пусна Христо Цветанов на местото на Гайдарски. Владо Николов побърза да затвори частта при 25:23 и така България поведе на Русия в Хабаровск с 2:1 гейма.

Първата точка в четвъртата част за нас бе с автор Владимир Николов, а чрез поредна добра блокада поведохме с 3:2, а след сервис на Светозар Иванов дори направихме 4:2. Приятелят на Матей Казийски от периода му в Динамо Москва Семен Полтавски атакува извън полето и така дръпнахме с 5:2. Две поредни топки тупнаха в полето на Русия след като там бяха пратени от Казийски 7:3, а взехме отново на прекъсването с наша преднина (8:4). Запазихме 4-точковия си аванс до 10:6, след което дадохме възможност на Русия да ни настигна до 10:9, а чрез Полтавски се стигна до 10:10. Тетюхин атакува в аут и ни върна преднината 12:10. Силната серия от сервис на Методи Ананиев продължи и чрез ас се стигна до 13:10. Матей Казийски отново понесе на плещите си тялото на Теодор Салпаров след добра атака на посрещача за 14:10, а ас на Мечката направи 15:10. Полтавски ни прекъсна серията (15:11), което дори позволи на съперника да реализира три поредни точки. Матей се разписа за 16:13 и така с три точки аванс влязохме във второто техническо прекъсване. Две смени предприе Даниеле Баньоли. Жеков пусна топката в полето на Русия за 17:14, а след силни спасявания на руснаците Владо Николов от блокада направи 18:14, а после де разписахме чрез Матей 19:14. Тетюхин не можа да запише своята 13-та точка след сервис в аут за 20:15, а грешка на неговите съотборници ни даде аванс от 6 точки 21:15. Мрежа на руснаците при блокадата доведе до 22:17 за България в Хабаровск. Макисм Михайлов се разписа при 22:18 и същият 21-годишен руснак отиде на сервис, с които ни затрудни и Пранди взе почивка. Малшанс не ни позволи за вземем още сега мач-бол, вместо резултатът да стане 23:20, но Сивозелез сгреши сервис и резултатът стана 24:20. Матей Кйзиски сложи точка на спора при първия ни мач-бол и така за 103 минути на полето България взе четвъртия гейм с 25:20 и победи Русия с 3:1 гейма в Хабаровск.

Утре от 10 часа сутринта българско време е втората срещу Сборная.

Русия – България 1:3 гейма (29:31, 25:16, 23:25, 20:25)

Русия: Семен Полтавски 18, Сергей Гранкин, Сергей Тетюхин 12, Юри Бережко 6, Александър Волков 11, Алексей Кулешов 6, Алексей Вербов – либеро (Евгени Сивозелез 7, Алексей Казаков 10, Алексанъдр Бутко, Максим Михайлов 4)

България: Андрей Жеков 3, Красимир Гайдарски 8, Светозар Иванов 9, Матей Казийски 19, Мирослав Градинов 2, Владимир Николов 19, Теодор Салпаров – либеро (Методи Ананиев 15, Цветан Соколов, Христо Цветанов)