Новият волейболен шампион на Италия е Копра Пиаченца! За първи път в клубната си история тимът на Христо Златанов извоюва златни медали! Така синът на легендата Димитър Златанов взе реванш от Казийски за изгубената титла миналата година.

2009 година можеше, но не стана най-успешната в клубната кариера на волейболния ни национал Матей Казийски и треньора Радостин Стойчев. След като стъпиха на европейския връх в Шампионската лига, тази вечер те с Тренто докоснаха втора поредна титла в Италия, но допуснаха пълен обрат и изгубиха. Пред погледа на 4600 фенове и на баща си Димитър Златанов – Христо бе обявен за MVP (най-полезен играч) при уникалния мач.

Съставът на Пиаченца взе златото в Серия А1 след като в петата решителна среща от финала направиха уникален обрат – от 0:2 за 3:2 гейма, а в тайбрека поведоха за първи път при 14:13 и веднага затвориха мача. Тимът на Христо Златанов Копра Пиаченца биха като гости с 3:2 гейма (21:25, 20:25, 25:21, 25:22, 15:13). Тренто стана шампион за първи път миналия сезон 2007/2008 и сега сдаде титлата и остана втори в състезателната 2008/2009 година.

Матей и от другата страна на мрежата синът на Димитър Златанов накараха италианските радиокоментатори непрестанно да казват техните имена и след атака на Матей или Христо да изричат „belisima, belisimo, impressionante, forte” и други възвеличаващи прилагатални. Златанов за 2,22 часа реализира 30 точки (6аса, 35%перфектно посрещане, 59%атака и 1 блокада). Съотборникът му в Пиаченца Леонел Маршал стигна до 18 точки. За Тренто Матей Казийски направи 27 точки (3 аса, 12%перфектно посрещане, 55%атака, 3 блокади). Красимир Стефанов не влезе в игра, а Леандро Невес Висото завърши със 17 точки.

Във финалната серия Тренто трябваше да направи обрат, за да се стигне тази вечер да има пети мач. И точно когато се подготвяха пиршествата на площада в града, Златанов и компания попариха местинте фенове. В първия мач Казийски и компания биха трудно с 3:2 гейма, след Копра взе две поредни победи (3:1 и 3:2 гейма). В четвъртия мач, когато Пиаченца имаше шанс за първи път в историята си да стане шампион, Тренто бе категоричен и след чиста победа с 3:0 предопредели златото във волейболна Италия да се реше в пети мач. През сезона Пиаченца изигра 39 мача, докато Тренто имаше две срещи по-малко.

Тайбрекът бе наистина труден. След минималния аванс 3:1 точки за домакините, Пиаченца изравни и така двата тима се захапа точка за точка. При смяната на игралните полета резултатът в зала Тренто бе 8:7 за Тренто. След почивката равностойната игра продължи и наближавайки 15-тата точка напрежението достигна максимума си, а изходът непредсказуем. Тренто все пак успя да дръпне с 2 точки (9:7, 10:8, 11:9), като правейки го Пиаченца завършваше последвалата си атака, но чак за 11:11 успя да изравни. Играчите на Стойчев пак дръпнаха с две точки – 13:11, Пиаченца стигна не само до 12-та, но и 13-та точка в тайбрека, а с това резултатът пак бе равен (13:13). За първи път в петия гейм Златанов и компания поведоха при 14:13 и така имаха майчбол за първа титла! От първи опит успяха да затворят и така с 15:13 триумфираха

Тренто – Пиаченца 2:3 (25:21, 25:20, 21:25, 22:25, 13:15)

Тренто на Радостин Стойчев: Гърбич 2, Казийски 27, Риад 6, Висото 17, Дела Лунга 5, Бирарели 11, Бари – либеро (Винярски 6, Пископо 3, Де Паола)

Копра Пиаченца на Анжело Лоренцети: Браво 13, Маршал 18, Рак 8, Златанов 30, Меони3, Биелица 7, Дуранте – либеро (Пампел, Инсалата, Дунес 1)