Националният ни разпределител Андрей Жеков влезе в историята на тима си Патра, след като за първи път класира състава на финал за Купата на Гърция. Капитанът на България Пламен Константинов обаче нямаше шанса също да намери място в мача за трофея. Жеков ще играе довечера в Орестиада срещу настоящият носител на трофея Панатинайкос.

Патра на Жеков продължава възхода си и за първи път в своята история намери място на финал и то за Купата на страната. Клубът, който в момента е четвърти по сила в южната ни съседка, победи трудно Милон с 3:2 гейма (25:12, 18:25, 23:25, 25:21, 15:12) в първата полуфинална среща в Орестиада. Плеймейкърът ни реализира 4 точки.

Мачът започна добре за Жеков и компания. Те взеха първата част с 25:21, загубиха обаче втората и третата с 18:25 и 23:25. В четвъртия гейм взеха инициативата още от началото и доведоха нещато до тайбрек след 25:21. в решителния пети гейм Жеков и Патра бяха по-добри, натрупаха 7 точки аванс (10:3) и спечелиха мача с 3:2 след 15:12 точки.

Вторият полуфинал бе още по-драматичен. Пред уникална публика в Орестиада Пламен Константинов със своя Ираклис не успя да отстрани лидера Панатинайкос. Така Гибона не успя да достигне до трети финал за Купата на Гърция в своята кариера. През 2002-ра той вдигна трофея отново с Ириклис след 10 свои точки за 3:1 над Арис. През 1997 година пък с екипа на Арис, Пламен отстъпи на Олимпиакос с 1:3 и остана втори.

Солунчани отстъпиха на детелините с 2:3 гейма (26:28, 25:20, 17:25, 25:22, 10:15). Пламен замърши с 14 точки. Защитаващият трофея Панатинайкос, който е и лидер в първенството стигна трудно до място на финала. Гибона водеше със съотборниците си пред първия гейма, но загуби с 26:28, взе втория с 25:20. Отстъпи и в третата част след 17:25. и тук се стигна до пети гейм, след убедителна игра в четвъртия за Ираклис (12:8, 15:11, 18:16), равенството бе при 22:22, но след три поредни точки за шампионите стана 25:22.

В тайбрека Гибона и компания допуснаха след 3:3 пет безответни точки за 3:8, догониха зелените детелини до 8:10, след три мач-бола Панатинайков взе мача с 15:10 и 3:2 гейма, с което се класира за финала.

Константинов, който спечели Суперкупата именно след успех над Панатинайкос по пътя си към този полуфинал отстрани Олимпиакос на Боян Йорданов и Красимир Гайдарски и нямаше шанс при жребия, който го прати на финал преди финала. Ираклис е петкратен носител на трофея и сега ще търси спечелване на шампионската титла в годината, когато отбелязва своя вековен юбилей.

„За втори път тази година съдиите ни ограбват и подаряват победата на Панатинайкос”, изригнаха от лагера на Ираклис. От Панатинайкос пък споделиха: „Ние все още не сме спечелили Купата, трябва да бием и Патра”.

Миналият сезон Панатинайкос би Ламия с 3:0 гейма, а през 2006-а Ираклис се наложи с 3:0 над Олимпиакос.