Отборът на Кунео, воден от българския селекционер Силвано Пранди, и с Владимир Николов в състава си, зае трето място в турнира за Купата на Европейската волейболна конфедерация. В малкия финал италианският тим се наложи над Уникаха Алмерия с 3:1 гейма (18-25, 25-22, 25-18, 25-18) в Олимпийския комплекс в Атина. И двата състава нямаха особено желание за игра, след снощните загуби на полуфиналите, но Кунео все пак бе малко по-съсредоточеният тим на паркета. Силвано Пранди не използва белгийския си капитан Воут Вайсман, но въпреки това останалите му момчета се справиха добре и след като загубиха първата част, взеха убедително следващите три.

Владо Николов бе най-резултатен за успеха с 24 точки. Освен това, българският волейболист бе удостоен с приза за Най-добър блокировач на турнира.

Шампион на Европа за 2009 година стана руският Локомотив Белгород, който на финала се наложи над домакина на Финалната четворка Панатинайкос с 3:1 гейма (25-19, 17-25, 25-20, 25-20) пред 15 000 екзалтирани гръцки фенове.

Въпреки нажежената обстановка, руснаците използваха уверено всички слабости на ПАО и макар да се стигна до равенство 1-1, след това Локомотив бе категорично по-добър. Мусерски записа 15 точки за победата, Тараса Ктей добави 14, Сергей Тетюкин – 13 и Александър Косарев – 10. За Панатинайкос с 23 точки се отличи колумбиецът Либерман Агамес.

По-малко късмет имаше друг легионер – Андрей Жеков. Неговият Патра отстъпи в мача за третото място на турнира „Чалъндж Къп” от румънския Томис Констанца с 0:3 гейма. Носител на този по-скромен трофей стана Аркаш Измир, след като на финала се наложи над Ястрежебски (Полша) с 3:2 гейма (18:25, 25:21, 18:25, 26:24, 15:12).