Българският национал Теодор Салпаров и неговият руски тим Зенит Казан триумфираха в Шампионската лига по волейбол след успех с 3:0 гейма (25:22, 25:23, 25:21) над полския Асеко Ресовия.

Зенит за трети път в своята история печели Шампионската лига след 2008 и 2012 година.

В отбора на Ресовия и през трите гейма игра друг българин Николай Пенчев, който завърши финалния мач с 3 точки, една от които от атака.

Зенит срещу Ресовия

източник: БГНЕС

Пред 9000 зрители в Берлин, където се проведе Финалната четворка на Шампионската лига Зенит надделя над съперника си и взе за трети път титлата в престижното клубно състезание.

Най-резултатен играч във финалния мач стана кубинецът на Зенит Казан Вилфредо Леон с 18 точки, а Максим Михайлов и Матю Андерсън завършиха срещата с по 13 точки.

Теодор Салпаров пък бе избран за либеро номер 1 във Финалната четворка.

Турнирът за купата на европейските шампиони по волейбол за мъже се провежда от 1959 година, а от 2000-та година се провежда като Шампионска лига. Рекордьор по брой титли европейски клубен шампион е сега несъществуващият ЦСКА Москва - 13 победи от 1960-та до 1991 година.

През 1969 година европейски клубен шампион по волейбол за мъже става българският ЦСКА.