Петима българи за първи път стъпиха едновременно на волейболния връх в Италия. Итас Диатек Тренто воден от Радостин Стойчев е новият шампион в Серия А1. Златни медали получиха Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков и Васил Стоянов.

Националите Казийски и Николов започнаха по традиция като титуляр при победата над Копра Пиаченца с 3:0 гейма (29:27, 25:16, 25:19) в третия решителен мач за титлата на Ботуша. За първи път в историята си Тренто триумфира пред 4200 зрители в собствената си зала след 2:1 победи във финалния плейоф. Златото е първо и за волейболистите и за Радостин Стойчев в Серия А1. Като българският специалист влезе в историята си с триумф още при дебюта си в една от най-силните надпревари.

Началото не бе добро за домакините, след като Пиаченца поведе с 3:0, 5:1 и 8:4 в първия гейм. Венци Симеонов започна заедно с Христо Златанов в шестицата, въпреки проблемите с крака си. Изравняването на резултата дойде след страхотна серия от сервис на Владимир Николов от два поредни аса за 10:10. Синът на легендата Димитър Златанов отново даде аванс за тима си и 16:14. Казийски с ас пак изравни – 16:16. последва игра точка за точка до 24:22 за Пиаченца, като тимът изпусна 4 гейм-бола. След 16-тото равенство в гейма при 27:27 на линията за начален удар застана Владимир Николов, който заедно с полския национал Михаил Винярски извоюваха първата част с 29:27.

Серия от обрати за двата отбора имаше и в първите минути на втория гейм. Феновете ставаха свидетели на дълги поредици от последователни точки дело на 4-мата български играчи на полето. Матей взе първото техническо прекъсване при 8:5, а Владо за 16:13. След втората пауза Тренто реализира шест поредни точки и поведе с 21:13. Радостин Стойчев даде шанс на още иден роден играч да влезе на полето, пускайки Смилен Мляков на местото на Владо Николов при 22:14. Ас на Бирарели затвори втория гейм при 25:16 за Тренто.

Напрегната бе третата част защото домакините бяха на крачка от титлата, а Пиаченца знае как да обръща. До такъв ход на тима на Златанов и Симеонов не се стигна, тъй като след първото прекъсване при 8:5 за Тренто, запазилият хладнокръвие Радостин Стойчев перфектно ръководеше избраниците си, а Анжело Лоренцети не успя със смените. Копра само на два пъти стигна до точка пасив – 7:8 и 8:9, след което Тренто постепенно взе да натрупва все по-голям аванс. На второто прекъсване при 16:11, европейският шампион с Тур Николов пак се разписа. Лесно и вече нахъсвани от привържениците си на крака с италиански и български знамена, волейболистите на Тренто доиграха гейма и го спечелиха с 25:19. Това бе втора победа с 3:0 гейма пред собствена публика във финалния плейоф и така с 2:1 победи Итас Диатек Трето стана шампион.

За най-полезен играч на мача бе определен Матей Казийски, като волейболист №1 на Европа за 2006-та и волейболист №1 на България за 2007 година завърши с мача с 21 точки (2аса, 2 блока, 23% посрещане и 61% атака).

Радостин Стойчев, Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков, Васил Стоянов и компания получиха златните си отличия и купата веднага, поляха ги със шампанско и аплодисменти от привържениците. На почетната стълба Стойчев и Николов се качиха с големите си синове.

Итас Диатек Тренто : Копра Пиаченца - 3:0 гейма (29:27, 25:16, 25:19)

Тренто: Бирарели 7, Николов 16 (3аса, 2 блока, 61%атака), Винярски 8, Йерончич 4, Гръбич 2, Казийски 21, Бари – либеро (Мляков, Делла Лунга)

Пиаченца: Браво 6, Биелица 5, Симеонов 7(2аса, 42%атака), Златанов 15(3аса, 1 блок, 48% при посрещане и атака), Боволента 4, Меони 1, Серджо – либеро (Гранворка 4, Родригес 1, Коци 1, Громадовски, Бонинфанте)