Четирима български волейболисти водят борба за оцеляване с тимовете си в руската Суперлига. Андрей Жеков и Тодор Алексиев с екипа на Нефтяник (Уфа) и Костадин Стойков със Светозар Иванов с НОВА (Новокубишнивск) изиграха предпоследния турнир от срещите за запазване на място в елита.

Националният ни разпределител не взе участие на турнира в Новосибирск заради контузия в кръста, а тимът от Уфа претърпя 2 загуби и 1 победа, с което продължава да заема предпоследното място в потока за разпределение на 9-12 място.

В първата среща Примкарие (Перм) се наложи с 3:0 гейма (25:19, 25:19, 25:21) над Нефтяник, Алексиев реализира 6 точки и 2 аса. След това НОВА би с 3:2 (24:26, 14:25, 25:22, 25:20, 15:11), а снощи играчина на Уфа взеха победата над домакините на третия турнир Локомотив (Новосибирск) с 3:2 гейма (25:21, 25:27, 25:21, 22:25, 15:11).

За НОВА отново в игра се появи Костадин Стойков, който през последните месеци бе контузен, а титуляр започваше Светозар Иванов. Съставът от Новокубишневск завърши надпреварата с 2 победи и 1 загуба. Поражението бе в първата среща от Локомотив (Новосибирск) с 2:3 (26:24, 21:25, 21:25, 26:24, 7:15) като Зарко реализира 9 точки, а Стойков влезе като резерва, последваха 2 успеха – над Нефтяник с 3:2 и над Прикарие (Перм) с 3:1 гейма (29:27, 18:25, 25:22, 27:25).

Лидер в плейаута за 9-12 място е Локомотив (Новосибирск) с 30 точки, които фактически запазват мястото си в Суперлигата. За другата квота за оставане ще спорят на терена НОВА, Нефтяник и Перм. Трите отбора са само с точка разлика и затова четвъртия заключителен турнир в Уфа от 10 до 12 май ще бъде решаващ. НОВА е на втора позиция с 28 точки, Уфа е трети с 27, а Перм на последното място с 26 точки.