Тренто започна повече от категорично 67-мото волейболно първенство на Италия. В мач от първия кръг на Серия А1 навръх своя 42-ри рожден ден селекционерът на България и Тренто Радостин Стойчев записа първи успех за петия си сезон на Апенините - сезон 2011/2012, след като клубът му победи в бг-дерби Тодор Алексиев и Монца с 3:0 гейма (25:19, 25:22, 25:23). Мачът бе предшестван от няколко церемонии за показване на награди, плакети и признания пред 2900 зрители. Матей Казийски за първи път в новия шампионат пък бе определен за №1 в мача (MVP), след като завърши с 14 точки. Цветан Соколов влезе като резерва във втория гейм и остана на полето през третия, като постигна 11 точки. За Монца националният посрещач Алексиев остана резерва, но още в първата част Емануеле Дзанини го пусна и завърши с 3 точки.

От Падова пък дойде изненадата, след като местният тим с Венци Симеонов победи най-голямата бг-група Владимир Николов, Андрей Жеков, Николай Пенчев, Христо Златанов и Пиаченца. Синът на Каспар Симеонов бе най-резултатен в мача с 18 точки за 3:0 гейма (26:24, 25:21, 27:25). Капитанът на България завърши със 17, разпределителят ни с 4, синът на Димитър Златанов с 5, като тримата бяха титуляри, а младият ни посрещач влизаше като резерва в трите части.

Националът Виктор Йосифов пък бе в основата на другата изненада. Вече с екипа на Модена и под ръководството на Даниеле Баньоли центърът ни победи бившия си тим Рома с 3:1 гейма (21:25, 25:21, 25:17, 25:19), като българинът завърши със 7 точки пред 3300 зрители.

Николай Николов и Валентин Братоев с екипа на Вибо Валентия стигнаха до успеха след тайбрек срещу Сан Густино на Фернандо Де Джорджи. В единствения пет-геймов мач от първия кръг на Серия А1 Вибо би като гост с 3:2 гейма (22:25, 25:18, 27:29, 25:21, 16:14). Центърът ни игра основно в първите три гейма и епизодично през останалите два, като завърши със 7 точки. Братоев не влезе на полето.

В другите срещи на старта на италианското първенство Мачерата победи Равена с 3:1 гейма (25:13, 24:26, 25:15, 25:19), като за успеха Кристиан Савани направи 23 точки.

Кунео на пом.националния ни треньор Камило Плачи взе чист успех срещу Верона с 3:0 гейма (25:22, 26:24, 25:23), а за най-полезен бе избран Никола Гръбич.

Сислей и то като домакин падна от Латина с 1:3 гейма (27:25, 15:25, 19:25, 21:25), като шоуто бе на 22-годишният американец Трой Едуард Мърфи, който дебютира на Ботуша с 21 точки.