Най-силното волейболно първенство – италианската Серия А1 затвори календарната 2007 година със супердерби – бившият европейски първенец и деветкратен шампион на Апенините Сислей Тревизо прие най-българския тим на Ботуша - Итас Тренто. В заключителен сблъсък от 12-я кръг на шампионата Матей Казийски, Владимир Николов, Смилен Мляков, Владислав Стоянов и компания, водени от Радостин Стойчев претърпяха трета загуба за сезона, но запазват второто си място в класирането. Поражението бе с 1:3 гейма (19:25, 25:19, 24:26, 19:25) след 103 минути игра пред 2400 зрители.

Матей завърши с 13 точки (12 атаки и 1 блокада), Владо бе с най-много точки за Тренто - 16 (12 атаки, 3 аса, 1 блокада). Смилен и Васил се появиха като резерви.

Густаво Ендрес от Сислей Тревизо бе определен за най-добър в мача.

Италианските коментатори пак изтъкнаха невероятните качества на Казийски, припомняйки, че и Сислей Тревизо бе на опашката от желаещи да привлекат в редиците си на волейболист №1 на Европа за 2006 година преди началото на сезона.

Ключова бе третата част, когато Тренто имаше шанс да поведе с 2:1 гейма, но заключителните атаки не бяха реализирани. Изигралите и спечелили много важни мачове играчи на Сислей изиграха козовете си и извоюваха седмата си победа, но продължават да бъдат на незавидното за тях седмо място след 5 загуби. Преди началото на Серия А1 Сислей Тревозо бе поет от нов треньор – бразилеца Ренан Дал Зотто. Това е първа негова година в Италия, след като наследи поста от Даниела Баньоли, приел офертата на руския Динамо Москва да замени тандема Владимир Алекно и Радостин Стойчев.

Единствените две загуби (с по 0:3) до момента в актива на Итас Тренто бяха от лидерът Куньо и Лубе Банко Мачерата. Преди мача тимът на Радостин Стойчев бе с еднакво съотношение победи – загуби (9:2) с Куньо.

Двамата българи с италиански паспорти Христо Златанов и Венци Симеонов бяха в основата на чистата победа на Копра Пиаченца над бившия отбор на Тодор Алексиев Корилиано. Христо завърши с 19 точки, а Симеонов с 10 за 3:0 (25:20, 27:25, 25:17). С този успех Пиаченца неутрализира отрицателния си актив, има 6 победи и 6 загуби и заема 9-о място в класирането.

Волейболното първенство на Италия ще бъде подновено на 16 януари 2008 година, като Тренто е домакин на последния в класирането Латина.

Сислей Тревизо – Итас Тренто 3:1 гейма ( 25:19, 19:25, 26:24, 25:19)

Сислей Тревизо:

Роберт Хорстинк 15, Стефан Хубнер 11, Самуеле Папи 10, Густаво Ендрес 12 (50 % посрещане, 100 % атака), Пиер Пуйол 3, Алберто Чизола 16, Алесандро Фарина – либеро (Марек Новотни 3, Юри Крал 1, Давиде Саита)

Итас Тренто:

Матей Казийски 13 (37% посрещане, 41 % атака), Емануеле Бирарели 12, Грегор Йерончич 11, Доре Лунга Делла 10, Никола Гръбич 4, Владимир Николов 16 ( 3аса, 40% атака), Андреа Бари – либеро (Якуб Беднарук, Васил Стоянов, Смилен Мляков)