Европейският шампион за 2005 година Тур разби руския Динамо Москва на ½-финала на Шампионската лига. Домакините на финалната четворка на престижния турнир бяха разграмени с 1:3 гейма (18-25 26-28 25-19 22-25).

Французите неочаквано отстраниха тима на българските национали Матей Казийски и Теодор Салпаров пред 12050 зрители в зала в руската столица за 105 минути игра. Тур разби целта на Динамо за първото място в Европа.

Основното предимство на французите бе отличното посрещане на силния начален удар на Динамо – за целия мач избраниците на Владимир Алекно реализираха едва 1 ас и то дело на Матей Казийски!

По време на подготовката си Динамо имаше много проблеми с контузени играчи, но днес Волейболист №1 на Европа Матей Казийски показа добра игра – 16 точки (1 ас, 3 блокади, 59% посрещане, 52% атака), Теодор Салпаров също бе на ниво – 65% посрещане. С най-много точки за руснаците е Семен Полтавски – 18.

За Тур най-резултатен бе Хичем Гуемади с 21 точки (2 аса, , блокада, 60% атака), 19 точки пък записа Мохамед Мехди Хачеми.
Първият гейм започна равностойно, като Динамо водеше в резултата, след равенството за 9:9 Тур обаче успешно реализира на два пъти серия от по 5 поредни точки, второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за гостите. Французите дори взеха 6 точки аванс при 22:16, 23:17, за да поведат с 1:0 гейма след 25:18 за 23 минути.

Идентично бе началото и на втората част – Динамо губеше с 7:8 при първото прекъсване, изравни за 8:8, реализира атаките си за 14:11, влезе с 16:13 при второ прекъсване, натрупа аванс от 4 точки при 17:13, 19:15, запази предимството си след 22:21, изпусна гейм-бол при 24:22, но успа да спре силните контраатаки на съперника си Тур, който изравни за 24:24, 25:25 и обърна до 26:24, за да поведе с 2:0 гейма.

След успешната си игра Тур отново водеше в резултата в началото на третия гейм – 8:5, но Матей Казийски реализира няколко точки и Динамо обърна (12:12) и поведе за 16:12 след 4 поредни точки, стигна се до 21:15 и крайното 25:19 - първи гейм за тима от Москва.
Неутрализирайки успешно силовите атаки и сервиси на Динамо, Тур отново бе лидер на игрището през четвъртата част – 8:6, 11:7, 16:12, 23719 и 25:22, с което победи с 3:1 гейма и се класира за финала!

Тур за втори път през последните 3 години ще има възможност за играе за златото. През 2005 година с Владимир Николов в състава си французите стъпиха на европейския връх.
Динамо Москва повтори лошия си старт на финалите на Шампионската лига, след като миналата година в Рим бе надигран от триумфиралия по-късно Сислей Тревизо с 3:0 гейма.
Интересно е, че помощник треньорът на Динамо Москва – българският специалист Радостин Стойчев е бивш играч на Тур, а наставникът Владимир Алекно е водил французите.

В денят на изненадите двата фаворита за участници в големия финал– динамо Москва и Лубе Банка Мачерата претърпяха поражения в ½-финалите и утре от 14 часа българско време ще излязат един срещу друг в спор за бронзовите медали.

Тур ще срещне немския Фридрисхафен от 16:30 часа във финала за златните медали от Шампионската лига по волейбол.