Матей Казийски, Цветан Соколов и Радостин Стойчев с Тренто са новите-стари крале на Европа. Тримата българи с италианския си тим триумфираха за втора поредна година в най-престижния волейболен турнир на Стария континент.

В ролята на капитан на Тренто, Матей Казийски получи стъклената купа от Ян Хронек, след като всички взеха и златните си медали на фона на различни светлинни ефекти, конфети и пръски от шампанско. Изненадващо обаче, за първи път българи нямаше сред отличените с индивидуални награди волейболисти.

Тренто спечели по категоричен начин мечтания български финал на Шампионската лига, като би националното ни либеро Теодор Салпаров с неговия тим Динамо Москва с 3:0 гейма (25:12, 25:20, 25:21) пред 13000 зрители в полския град Лодз. На трето място останаха домакините на финалната четворка от СКРА Белхатов, които в малкия финал се наложиха над словенския Блед с 3:1 гейма (25:16, 22:25, 31:29, 25:20) по-рано днес.

На отложените финали в „Атлас Арена” Тренто не даде никакъв шанс на руския гранд и го надви в сблъсъка за златните медали и титлата. Наистина категорично бе надмощието на италианците в първата част - 5:1, 7:1 и 8:2. Матей записа точка директно от сервис за 13:6, със стабилна игра второто техническо прекъсване бе при 16:7 за финалиста в Серия А1, а след 12 точки аванс в края на частта, натурализираният кубинец Османи Хуанторена наниза два безответни аса за 24:10. От трети опит Тренто затвори гейма с 25:12. Надмощието на играчите на Стойчев бе видно не само на полето, но и от статистиката – 4:1 аса, 11:6 атаки, 2:1 блокади.

На паузите между геймовете организаторите наградиха най-добрите волейболисти от индивидуалните си класации пред погледа полските почитатели на волейбола и агитките от Италия и Русия. Втората част също бе за Тренто, след като дръпнаха от самото начало в резултата – 4:1, 6:3, 8:4. Казийски се разписа за 10:6. Най-малкият аванс на тима на Соколов срещу Салпаров бе при 12:10, но след това отново италианците си върнаха сериозното предимство – 15:10, 16:11, 18:13, 21:15. Красиво бе разиграването за 22:17 – след начален удар на Казийски в Салпаров, либерото ни на два пъти отрази добре топката, последваха няколко прехвърляния на топката над мрежата, но руската атака излезе в аут. Стойчев извади Матей от полето, след като бе направил 7 точки (6 атаки,1 ас и 75 атака) за кратка почивка като на негово място се появи Невес. Тренто без проблем взе частта с 25:20 и така поведе с 2:0 гейма.

В заключителната част от финала на Шампионската лига до 20-та точка имаше един диктатор на полето в Лодц. Тренто по същия категоричен начин започна играта си - 5:1, 8:3. Нов ас на Казийски доведе резултата до 9:3. Второто прекъсване бе при 16:11. При 21:14 Казийски отново излезе за сметка на Невес, а след това дойдоха най-силните минути за Салпаров и Динамо. Руснаците успяха да стопят пасива си до 2 точки – 20:22, но не достигнаха повече. Тренто записа категорична победа на финала с 3:0 гейма, след като затвори мача с 25:21.

В мача Теодор Салпаров имаше 73% посрещане и 47% перфектно посрещане, а Казийски завърши с 10 точки. Най-резултатен на финала бе Леандро Висото с 15.