Двамата българи с италиански паспорти Венци Симеонов и Христо Златанов достигнаха до финала на най-престижния клубен турнир в Европа. Двамата с екипа на своя тим Копра Пиаченца биха в италианския 1/2-финал на Шампионската лига бившия първенец на Стария континент Сислей Тревизо с 3:1 гейма (22:25, 28:26, 25:23, 25:20).

Утре Венци и Христо, познат на Апенините и като „Злати еър” ще срещнат руския гранд Динамо Транс Казан в спор за еврокороната. Участието на сина на Каспар Симеонов – Венцислав е под въпрос заради спуканата костица в петата на десния крак. Днес 31-годишният волейболист излезе на инжекции, но успя да играе до 12:12 точки през първия гейм, когато бе заменен от треньора Анджело Лоренцети и излезе накуцвайки от полето.

Италианският сблъсък в полския град Лодз започна с равностойна игра, но малко преди второто техническо прекъсване, Сислей успя да реализира три поредни точки, взе го със 16:13 и задържа аванса си до края за 25:22. последната точка французинът Гранворка подари на съперника, като от сервис прати топката в аут.

Вторият гейм стартира с 2:1 точки за тима от Тревизо, но Копра Пиаченца отговори с пет поредни успешни атаки, основна заслуга, за които имаше бразилецът Жеан Паоло Перейра Браво със силния си начален удър. Първото и второто прекъсване дойде при 8:4 и 16:12 за състава на Златанов. Новият италиански национал Вигор Боволента бе ударен лошо в главата при 17:13. Папи и другите от Сислей догониха до 20:20, последва нервна игра точка за точка, победител от която излезе Пиаченца с 28:26 и изравняване на геймовете – 1:1.

Пред погледа на Владимир Алекно, Раул Лозано и още близо 6500 зрители в зала Мозир третата част започна по обичайния сценарии – равностойна игра,без категорична разлика в резултата. Копра Пиаченца догони и обърна Сислей от 18/20 за 22:21, като благодарение на отлична атака Христо Златанов се стигна до гейм-бол при 25:22, именно той затвори и частта при 25:23.

И през четвъртия гейм Алесандро Фей допусна няколко важни атаки извън очертанията на полето, Густаво, Папи, Чизола и Пуйол правеха повече индивидуални грешки от сервис и атака, в сравнение с тима от Пиаченца. Първенецът на Европа за 2006 година взе първото техническо прекъсване с 8:7, като при 15:14 Златанов взе участие в атрактивно дълго разиграване, по време на което дори топката се разходи по филето на мрежата, първият рефер Бела Хобор отсъди точка за Пиаченца (15:15), от Сислей протестираха и ерудираният унгарец им показа жълт картон, което направи резултата 16:15 за Злати и компания. С добра защита и стабилно посрещане от бразилското национално либеро Серджо, Копра поведе с 4точки – 23:19, имаше първи мач-бол при 24:20, а финалната точка бе дело на Златанов – 25:20, победа за Пиаченца и утре на финал. Европейският трофей в колекцията на Златанов и Симеонов е Купата от Топ Тийм Къп през 2006 година.

Най-резултатен за победителите след 110 минути игра бе Христо Златанов с 21 точки, по 12 записаха Жеан Паоло Перейра Браво и Новица Биелица. За кратното си присъствие на полето Венци Симеонов се отчете с 1 точка от атака.

От играчите на Сислей и Ренан Дал Зотто по традиция Алесандро Фей завърши с най-голям актив – 16, Самуеле Папи бе с 14, а Алберто Чизола реализира с 13 точки.

Съотношението на грешките между Сислей и Пиаченца е 24:19, а от сервис 21:17. при блокадите 9:3 за тима от Тревизо.

През тази година Сислей и Копра си размениха по една победа в италианска серия А1- 3:1 за тима на Венци и Христо на 16 декември и 3:2 за Папи и компания на 22 март. Финалът за титлата миналия сезон Пиаченца загуби именно от Тревизо след 3:0 победи (3:1, 3:2, 3:0).

Финалът Динамо Транс Казан – Копра Пиаченца е от 15:30 часа утре, а малкият финал между домакина на финалната четворка СКРА Белхатов и Сислей Тревизо от 12:30 часа.