Защитаващият титлата си Сърбия и Бразилия се класираха за полуфиналите на Световното първенство по волейбол за жени.

Сръбкините надделяха драматично над домакина Полша с 3:2 (21:25, 25:21, 25:19, 24:26, 16:14) в Гливице след 36 точки на капитанката Тияна Бошкович. Магдалена Стисяк беше най-резултатна в срещата с 40 точки за полякините, но това не им помогна да избегнат поражението.

Шампионките можеха да затворят и далеч по-рано мача, след като водеха с 23:19 в четвъртия гейм, но допуснаха обрат. В тайбрека пък полякините в един момент бяха по-близо до успеха при 10:8 в своя полза, но в края класата на съперничките им си каза думата.

Сърбия ще играе за място на финала срещу олимпийския първенец САЩ, който по-рано елиминира лесно Турция с 3:0 (25:22, 25:15, 25:20).

Бразилия измъкна не по-малко драматична победа над Япония след пълен обрат от 0:2 до 3:2 (18:25, 18:25, 25:22, 27:25, 15:13). Така шампионките на Южна Америка, които все още търсят първа световна титла, достигнаха до полуфиналите за четвърти път в последните пет издания на волейболния Мондиал при дамите.

Японките взеха първите два гейма, но след това се пропукаха в ключовите моменти в края на следващите три части. Те на няколко пъти бяха само на 2 точки от победата, особено в много оспорвания четвърти гейм, в който допуснаха обрат от 23:22 в своя полза.

С 25 точки за бразилките се отличи капитанката Габриела Гимараеш, а за азиатките с 21 завърши Котона Хаяши.

Южноамериканките, двукратни олимпийски шампионки от Пекин 2008 и Лондон 2012, ще срещнат на полуфиналите европейския първенец Италия, който спечели срещу Китай с 3:1 (25:16, 25:22, 13:25, 25:17).