Словения постигна четвърта победа в група В на Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Италия, България, Република Северна Македония и Израел. В зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна те надделяха над Хърватия с 3:0 гейма и са недостижими на върха в класирането в групата след 4 успеха и 12 точки. За осминафиналите се класираха и хърватите, и националите на България, като последният участник от групата ще стане ясен утре.

След три равенство в началото на първата част гостите реализираха три поредни точки и поведоха с 4 точки при 10:6, а малко по-късно и с 5 точки 12:7. С много добра игра и в атака, и в защита гостите постепенно увеличаваха аванса си, който стана 9 точки при 20:11. Словения поведе с 10 точки при 22:12 и независимо че позволи на хърватите да намалят изоставането си взе гейма с 25:17.

Словения започна ударно втория гейм и поведе с 3:0, но хърватите успяха да изравнят при 8:8. Последва още едно равенство, след което гостите натрупаха преднина от 6 точки при 16:10. Словенците поддържаха комфортна преднина и затвориха гейма с 25:18.

Трета част започна с две равенства, след които с много добър сервиз и атака словенците поведоха с 5:2, а след това и със 7:3. Гостите продължиха с добрата си игра и авансът им се увели до 8 точки при 13:5. До края на гейма словенците не срещнаха никаква съпротива и взеха гейма с 25:14.

Начело в групата е Словения (4 мача) с 4 победи, 12 точки и 12:1 геймово съотношение. Втори са хърватите (5 мача), 8 точки и 9:9. България (4 мача) е на трета позиция с 6 точки и 8:8 гейма, следва Испания (4 мача) с 6 точки и 6:8 геймова разлика, Финландия (5 мача) с 4 точки и 7:12 геймово съотношение и Украйна (4 мача) с 3 точки и 7:11 геймово съотношение.

Утре са последните два мача в групата, които ще определят кои отбори ще се класират на второто, третото и четвъртото място, които дават право на участие в осминафиналите, след като Словения спечели убедително групата. От 17:30 играят Испания и Украйна, а от 20:30 часа България среща Словения.

БТА / Автор: Данаил Войков