С петгеймови битки започна четвъртото издание на традиционния международен женски волейболен турнир за Купа Пловдив.

С помощта на шумната подкрепа от трибуните в зала Пловдивски университет, домакините от Марица (Пловдив) изтръгнаха победа над гръцкия Маркопулу Ревойл (Маркопуло) с драматичното 3:2 (25:8, 14:25, 25:18, 23:25, 15:13).

В ранния мач румънският Динамо (Букурещ) постигна пълен обрат от 0:2 гейма до крайното 3:2 (16:25, 15:25, 25:23, 25:20, 15:10) срещу турския Бурсаспор (Бурса).

Марица (Пловдив) - Маркопулу Ревойл (Маркопуло) 3:2 (25:8, 14:25, 25:18, 23:25, 15:13)*

След като гостенките поведоха с 6:4, Марица постигна 11 поредни точки, между които и три аса на Габриела Цветанова, и дръпна с 15:6. Две разигравания по-късно на сервис застана Симона Димитрова и с общо шест аса в серията доведе нещата до 24:7. С атака на капитанката Радосвета Тенева пловдивчанки затвориха гейма при разгромното 25:8.

Втората част започна с 6:1 за Маркопулу. Жълто-сините потърсиха начин да догонят противника, но само успяха да се доближат до две точки разлика. В края диагоналът на Маркопулу – еквадорката Ерика Меркадо, затрудни маричанки с дълга серия от сервиси и с директна точка от начален удар оформи крайното 25:14.

В третия гейм отново бе ред на домакините да затруднят противника от линията за изпълнение на сервис. Момичетата на Иван Петков записаха пет аса и, въпреки добрата игра на Маркопулу в нападение, успяха да наложат превес. С мощен удар на Виктория Григорова през центъра бе сложена точка на тази част при 25:18 за Марица.

Четвъртата част предложи на многобройните зрители в зала Пловдивски университет истински спектакъл. Имаше красиви дълги разигравания и интересни обрати. Бракът в играта на Марица обаче дойде малко в повече и се оказа решаващ за крайния изход – 25:23 за Маркопулу.

Лютата битка за всяка точка продължи и в тайбрека. Малко преди края гъркините успяха да поведат с 13:11, но Марица запази концентрация и с четири поредни точки при сервиси на Ради Тенева стигна до победата. Блокаут на Габи Цветанова за крайното 15:13 подпечата победата на българските шампионки.

Ерика Меркадо записа 24 точки за Маркопулу Ревойл и стана най-добър реализатор на двубоя. Габриела Цветанова бе най-резултатна за домакините с 20 точки.

Динамо (Букурещ) - Бурсаспор (Бурса) 3:2 (16:25, 15:25, 25:23, 25:20, 15:10)*

В първия гейм рускинята Елена Литовченко наниза седем точки в нападение за туркините, а Бурсаспор наложи своята доминация благодарение и на силната игра на своята блокада. Именно с блокада на капитанката Бахар Екинджи за последната точка бе оформено крайното 25:16.

И във втората част надмощието на Бурсаспор беше пълно. С помощта на многото непредизвикани грешки от страна на Динамо, турският тим дръпна далеч напред в резултата и затвори гейма при 25:15 с успешна атака през центъра на Емине Емел Каплан.

Третият гейм бе много по-оспорван. Туркините поведоха в началото, но постепенно румънките ги догониха и обърнаха резултата. С подобрена игра на блокада и най-вече в атака Динамо взе частта с 25:23 след удар на сръбкинята Катарина Йованович.

Йованович и другата сръбкиня в състава на Динамо – Оливера Медич, се развихриха в четвъртия гейм и, отбелязвайки общо 15 точки, доведоха двубоя до равенство след 25:20.

Букурещкият тим продължи да поддържа своя превес и в тайбрека. Въпреки прецизната игра на Бурсаспор, особено в защита, Динамо не изпусна инициативата и с блокаут на Андра Артин стигна до пълния обрат след 15:10.

Елена Литовченко стана топреализатор на мача с 29 точки за Бурсаспор. Оливера Медич с 19 бе най-резултатна за победителките.